Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
ŞOFÖRLER ODASINDAN PLAKA UYARISI

ŞOFÖRLER ODASINDAN PLAKA UYARISI

Tarih 01 Kasım 2017, 14:11 Editör terme vizyon

Termel Şoförler Odası Başkanı Şuayip Akbulut, yapılan düzenlemeler sonrası standartlara uymayan plakalı araçlara ciddi para cezaları kesildiğini belirterek, sürücüleri bu konuda uyardı.

Terme Şoförler Odası Başkanı Akbulut, yaptığı yazılı açıklamada, araç muayenelerinde uygulanan kusur tablosunda yapılan değişiklik sonrası standartlara uygun olmayan plakaların muayeneden geçmediğini hatırlattı. Terme Şoförler Odası Başkanı; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yeniden düzenlenen ve 3 Temmuz itibarıyla yürürlüğe girecek olan genelge ile ilgili açıklama yaptı.

MUAYENEDEN GEÇEMEYECEKLER

Araç muayenelerinde uygulanan kusur tablosunda yapılan değişiklikle Kara Yolları Kanunu’na uygun olmayan plakaların muayeneden geçemeyeceğini ifade eden Akbulut, “HGS’de yanlış ceza yazılmasına da neden olan, plakalarda rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik, bold, italik veya kapatma şeklinde olması, plakaların mühürsüz olması, TÜVTÜRK muayenelerinde ağır kusur kapsamında değerlendirilecek. Bir defaya mahsus ceza kesilmeyecek araç sahiplerinden plakaların standartlara uygun olarak değiştirmeleri istenecek. Rastgele yerde plaka bastırıp aracınıza taktırmayın. Plaka basım işlemi sadece şoförler odalarınca yapılmaktadır. TÜVTÜRK vizesinden plaka sebebiyle ağır kusurlu olarak geçemeyen araçlar standartlara uygun olmayan plakalarını ve TÜVTÜRK muayene tespit raporunda ağır kusur ibaresi belirtilmek üzere, araç ruhsatlarıyla birlikte direkt olarak Emniyet Tescil’e uğramaksızın odamızdan değişim yapabilecekler” dedi.

Akbulut; “Söz konusu düzenlemeyle, yazı ve rakamların, Karayolları Trafik Kanunu’nun tescil plakaları bölümünde belirtilen 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olmadığı plakalara sahip araçlar, TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenesinden artık geçmemektedir” bilgisini verdi.

RESMİ BELGEDE SAHTECİLİK HÜKMÜNE GÖRE İŞLEME TUTULACAKLAR

Akbulut, plakaların basım ve dağıtımı işinin TŞOF ve bağlı odalara verildiğini anımsatarak, merdiven altı yerlerde basılan plakalarda belirlenen standartların dışına çıkıldığına işaret etti. Sahte plakaların terör, gasp, soygun gibi kötü işlerde kullanıldığını ifade eden Akbulut, bunları basan, dağıtan ve aracına takanlara para cezası uygulandığını vurguladı. Standart dışı basılan plakaların birinci derecede ağır kusurlu sayıldığına dikkati çeken Akbulut, şunları kaydetti: “Hiç kimse rastgele yerde plaka bastırıp aracına taktırmasın. Plakalarda standartlara hızlı şekilde geçişin sağlanması için böyle bir uygulamaya geçildi. Plakaların değişimi için araç sahiplerinin Trafik Şube Müdürlüklerine başvurmaları ve temin edecekleri formları doldurmaları yeterli. Alınacak belgeyle il ve ilçelerde TŞOF'a bağlı odalarımızdan ve kayıt tescil bürolarından yaklaşık 10 dakikada plaka değiştirilebiliyor.”

Bu haber 1568 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

Terme’de Polis Teşkilatı’nın Yıl Dönümü Kutlandı

Terme’de Polis Teşkilatı’nın Yıl Dönümü Kutlandı Türk Polis Teşkilatı’nın 174. yıl dönümü Terme’de düzenlenen törenle kutlandı.

'HER ALANDA MAKSİMUM KALKINMA!..'

'HER ALANDA MAKSİMUM KALKINMA!..' Cumhur İttifakı Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, 19 Mayıs, Alaçam, Yakakent ve Bafra'da y...

RESMİ İLANLAR

NEDENSE KAPIMIZ ÇALINMIYOR HİÇ11 Nisan 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

VİZYONDAKİ FİLMLER

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım