Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
GELECEK NESİLLERİN ÖZGÜRLÜKLERİ ADINA HAYIR

GELECEK NESİLLERİN ÖZGÜRLÜKLERİ ADINA HAYIR

Tarih 12 Nisan 2017, 10:13 Editör terme vizyon

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, referandum çalışmaları kapsamında, Terme Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Barış Aktepe ve Terme Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refaettin Danacı'yı makamlarında ziyaret etti.

   Memleket olarak zor koşullardan geçtiğimizi dile getiren Tufan Akcagöz,  "Memleket, önemli bir süreçten geçiyor. Bugünkü sistemde ortak aklı temsil eden bir Parlamenter yapı var. Meclis, millet iradesini temsil eden ortak bir platform. Karar alır, kanun yapar. Meclis, hükümeti denetler. Soru sorar, yanlış bulduğu konularda hükümetten açıklama ister. Bir denetim mekanizması işler. Halbuki şimdi bizim önümüze konulan sistemde, tek bir kişi ülkeyi dilediği gibi yönetir, neredeyse hesap bile vermez. Cumhurbaşkanı'nın böyle bir gücü vardır. Bu güç, ortaçağ krallarında var. Dünya, çağ atladı. Dünya, ülke idaresinde yetkinin tek bir kişiye bırakılmasının zararlarını, sakıncalarını gördü ve bunu terk etti. Şimdi bu berbat idare yöntemini biz deneyeceğiz. Neden? Bir kişi bunu istiyor diye ülke tehlikeye atılır mı? Dünya, tek kişinin sözü ile dönen devlet değirmeninin nihayetinde milletin başında paralandığını, acı tecrübelerle gördü, öğrendi. Dünya tarihi alınacak derslerle doludur. Mesele, bu tecrübeleri görüp görmeme meselesidir. Siz, sizden önce insanlığın yaşadığı bir takım tecrübeleri görmezden gelirseniz, aynı musibet gelir sizi bulur. O nedenle, yargıyı, yürütmeyi ve yasamayı tek adama bağlayan bu sisteme hayır diyoruz. Bu sistem kötü. Bu sistem, tek adamın günlük ruh haline göre şekillenecek bir sistem. Bu sistem, tek adama verdiği yetki ile ülkeyi parça parça ayıracak, bölecek bir sistem. O nedenle, bu topraklara olan sevgimiz, aşkımız nedeniyle hayır demek zorundayız. Çünkü bu yol, yol değil ve bunun dönüşü ve telafisi yok." dedi.

          Terme halkının sorunlarının başında işsizlik ve ekonomik sıkıntıların geldiğini dile getiren Akcagöz, "Ülkeyi her türlü sefaletten kurtaracak diye anlatılan Anayasa'nın hiç bir yerinde milletin asıl ve temel sorunlarını çözecek bir madde yok. Millet yine işsiz, millet yine ekonomik sıkıntılar içinde. Terme'de çeltik ve fındık üreticisinin ne zorluklar içinde üretim yaptığını biliyorum. Bu zor şartlarda yürütülen faaliyet sonucunda üretici, emeğinin karşılığını alamıyor. Dolar 3 liralarda seyrederken fındık 15 lira civarındaydı. Dolar 4 liralara yanaştı, fındık fiyatı yerlerde sürünüyor. Şimdi, bu Anayasa'ya evet derseniz memleket uçacak diyorlar. Memleket çoktan uçuşa geçti bile. Ama sefaletten, yoksulluktan, ekonomik sıkıntılardan. Dünyada sadece biz yaşamıyoruz. Yüzlerce ülke var. Yüzlerce millet var. Farklı farklı diller, farklı farklı yüzler. Devlet idare sistemlerinin bir amacı ülke güvenliği ise, diğer bir amacı da vatandaşın huzurudur. Vatandaşının huzur ve mutluluğunu sağlayamayan bir sisteme iyi bir yönetim sistemi diyemeyiz. 16 Nisan'da oylayacağımız Anayasa değişikliği, ilk günden itibaren büyük bir tartışma ile geldi. İnsanlar adeta ikiye bölündü. Henüz yürürlüğe girmeyen bir Anayasa, şimdiden huzur kaçırmaya başladı. O nedenle millet olarak, zaten günbegün azalan huzurumuza sahip çıkmak adına hayır demek zorundayız. Gelecek kuşakların özgürce yaşayabilmesi adına buna mecburuz” diye konuştu.


 

 

Bu haber 1725 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SİYASET

Muhtarlardan Başkan Kılıç’a hayırlı olsun ziyareti

Muhtarlardan Başkan Kılıç’a hayırlı olsun ziyareti Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç hayırlı olsun ziyaretleri çerçevesinde ilçede görevli muhtarları belediyede ağırla...

Terme’de Otoparklar 1 Saatten Sonra Ücretli Olacak

Terme’de Otoparklar 1 Saatten Sonra Ücretli Olacak Terme İş Adamları Derneği (TİAD) Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Başkan Kılıç...

RESMİ İLANLAR

NEDENSE KAPIMIZ ÇALINMIYOR HİÇ11 Nisan 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

VİZYONDAKİ FİLMLER

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım