Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
Terme KYK Kapanma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Terme KYK Kapanma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Tarih 10 Temmuz 2019, 13:10 Editör

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nün (KYK) Terme’de ki karma barınma sistemiyle idare edilen yurdu kapanma tehlikesi yaşıyor. KYK Müdürü Fikri Sayılır, “Bu sene yurdumuz kapanmıyor fakat önümüzdeki sene hakkında aynısını söylemek için erken” dedi.

Terme KYK Öğrenci Yurdu’nun öğrenci sayısının yetersizliğinden ötürü kapanacağı iddiaları Terme MYO öğrencileri tarafından kabul edilemezken aynı zamanda vatandaşlar tarafından da tepki topladı.

Konuyla ilgili Terme Vizyon Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Terme Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürü Fikri Sayılır, konuyla ilgili resmi bir yazışmanın ve açıklamanın olmadığını ancak ilçedeki yurdun kapanma söylentilerinin olduğunu kaydetti.

Meslek lisesi öğrencilerinin 2 yıllık meslek yüksek okullarına (MYO) sınavsız geçiş hakkının kaldırılması sonrasında ülke genelindeki MYO’larda öğrenci sayısının düştüğü görülüyor. Geçiş sistemindeki bu değişiklik sonrası Terme MYO’da ve Terme KYK Yurdu’nda ise 3 sene önceki öğrenci sayısına göre cüzi azalmalar yaşandı.

Müdür Fikri Sayılır, Terme’de bulunan KYK Yurdu’nun 320 öğrenci kapasitesi olduğunu, 2018 – 2019 eğitim öğretim yılı içerisinde 285 öğrencinin barınma ihtiyacını karşıladığını ve bu rakamın 170'inin kayıtlı öğrenci geri kalan 115'inin de Çarşamba'dan misafir öğrenci olduğunu belirtti.

Terme MYO’da kayıtlı öğrenci sayısının geçtiğimiz yıllara göre düşük olmasına rağmen Çarşamba’da eğitim gören üniversite öğrencilerinin Terme KYK Yurdu’nda kaldığını söyleyen Müdür Sayılır, “İlçemizde bulunan KYK Yurdu’nun kapanacağını bizde sosyal medyadan ve çevremizden öğrendik. Konuyla alakalı hiçbir resmi yazışma söz konusu değildir. Resmi bir kararda ortada yoktur. İlçemizde ki KYK Yurdu’nun kapanması halinde Terme MYO’da okuyan öğrencilerimiz Çarşamba KYK Yurdu’na nakledilecek ve oradan Terme’ye git gel yapacaklar” şeklinde konuştu.

KYK Yurtlarının kirada olduğu yerlerde kira giderinin kurumu zarara soktuğu esnada oradaki yurdun kapanması karar alındığını ifade eden Müdür Sayılır, “Terme KYK Yurdu binası kirada fakat kurumu zarara sokacak bir durum ortada yok. Bunun için öncelikle mevcut kapasitenin yarısından aza düşmesi gerekiyor. Çok şükür Terme MYO’da ve Terme KYK Yurdu’nda böyle bir durum yok. İl Müdürlüğümüz ile irtibata geçtik, sağ olsun Terme KYK Yurdu’nun kapanmaması için tüm mücadeleyi verdiler. Bu sene yurdumuz kapanmıyor fakat önümüzdeki sene hakkında aynısını söylemek için erken” dedi.

KYK Yurdu Kendi Binasına Kavuşmalı

Terme KYK Yurdu’nun 2013 yılından beri kendi binasına kavuşması için tüm mücadelenin verildiğinin altını çizen Müdür Sayılır, “Terme KYK Yurdu için 10 dönüm arazi ayrıldı. Resmi kayıtlarda 4 kattan oluşan binada kız ve erkek karma şekilde 300 öğrenci kalabiliyor. Bu arazi Terme MYO’nun hemen arkasında kalıyor. Öğrencilerin ulaşım sıkıntısı yaşamayacağı bir bölgede bulunuyor. Fakat bu arazide zemin etüdünün, proje ihalesinin ve diğer bütün resmi işlemlerin tamamlanmasına rağmen bütçe ayrılıp çalışmalara başlanamıyor. Terme’nin öğrencilere kapılarına açması gerekiyor ve öğrencilerle beraber büyümesi gerekiyor. Bu da öncelikle öğrencilere barınma imkânı sağlandıktan sonra gerçekleşebilir” ifadelerini kullandı.

Mevcut yurt binasının her yağış sonrasında alt katında su baskınlarının meydana geldiğini de aktaran Müdür Sayılır, “Tüm yetkili mecralardan isteğimiz öğrencilere kapısını kapatmış bir Terme değil, öğrencilerin kıymetini bilen onlara bir takım imkânlar sunan bir Terme’dir.

Bu haber 1373 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

Halı Mağazasında Çıkan Yangın Korkuttu

Halı Mağazasında Çıkan Yangın Korkuttu Terme’de bir halı mağazasında yangın çıktı. Yangını fark eden iş yeri çalışanları ve itfaiye ekiplerinin yaptığı mü...

Terme’de Vatandaşlar Karayolunu Kesti

Terme’de Vatandaşlar Karayolunu Kesti Terme’de yaşanan ölümlü trafik kazası sonrasında mahalle sakinleri yanlış proje yapıldığı gerekçesiyle yıllardır tr...

RESMİ İLANLAR

BU İŞLER BÖYLE BAŞKANIM10 Haziran 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım