Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
Milletvekili Hancıoğlu Terme KYK’yı Meclise Taşıdı

Milletvekili Hancıoğlu Terme KYK’yı Meclise Taşıdı

Tarih 04 Ağustos 2019, 22:13 Editör

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Terme KYK Yurdu’nun kapanması durumuna duyarsız kalmayarak konuyu meclis gündemine taşıyarak Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan açıklama istedi. Hancıoğlu, “Hali hazırda kiralık bir binada bulunan Terme Öğrenci Yurdu’nun faaliyetlerini kamuya ait mülkte yürütmesini sağlayacak yatırım, hangi sebeple 9 yıl gecikmiştir?” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Terme KYK Yurdu’nun kapanması iddialarına karşı harekete geçerek konuyu meclise taşıdı. Milletvekili Hancıoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na bir takım sorular da yöneltti.

Terme Vizyon Gazetesi’nde yayınlanan “Terme KYK Kapanma Tehlikesiyle Karşı Karşıya” haberini gören ve bunun üzerine harekete geçen CHP’li Hancıoğlu, gazete ekibiyle irtibata geçti. Konuyla ilgili tüm detayları talep eden Hancıoğlu daha sonra hazırladığı önergeyi meclise sundu.

Terme’de faaliyet yürüten yüksek öğrenim yurdunun kapatılacağı yönünde değerlendirmelerin ve iddiaların gündeme geldiğini ifade eden Hancıoğlu yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti:

   “19 Mayıs Üniversitesi Terme Meslek Yüksek Okulu’nda geçen yıl 5 ayrı programda toplan 675 öğrenci akademik eğitim almış; ilçede başkaca bir yurt bulunmadığı için ya da ev kiralama veya otelde barınma olanağı bulunmayan çok sayıda öğrencimiz kurumunuza bağlı yurtta kalarak eğitimlerini sürdürebilmiştir. Diğer yandan, Çarşamba ilçemizdeki yurdun inşası sürecinde Terme’deki yurtta barınan öğrencilerin gelecek yıl oraya nakilleri gündeme gelebileceği değerlendirilirse, Terme Yurdu’nun kapanma tehlikesi daha da endişe edici bir boyutta olacaktır.
    Bu tespit ve değerlendirmelerden hareketle;
   1. Bakanlığımız ve bağlı olan kurumu olan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, faaliyette olan bir yurdu hangi kriterleri gözeterek kapatma kararı almaktadır?
   2. Terme ilçemizde faaliyet yürüten Öğrenci Yurdu’nu kapatma gibi bir planı/hazırlığı var mıdır? Şayet varsa bu tasarrufun gerekçesi ve amacı nedir?
   3. Bakanlığınız, 2013 yılında yatırım programına aldığı, arsa tahsisi gerçekleştirilen, ancak ödenek ayrılmadığı için inşaatına başlanmamış olan Terme yurt projesini hayata geçirecek mi? Şayet geçirecekse bunun tarihi nedir?
   4. Hali hazırda kiralık bir binada bulunan Terme Öğrenci Yurdu’nun, faaliyetlerini kamuya ait bir mülkte yürütmesini sağlayacak yatırım, hangi sebeple 6 yıl gecikmiştir?”

Bu haber 1735 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

Terme’de Doğu Türkistan İçin Basın Açıklaması

Terme’de Doğu Türkistan İçin Basın Açıklaması Doğu Türkistan’da yapılan zulümler dolayısıyla Terme Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından basın açıklaması yapı...

Ankara'da Terme Rüzgârı

Ankara'da Terme Rüzgârı Terme Belediyesi, AK Parti “Yerel Yönetimlerde 6. Kadın Şurası” sempozyumu kapsamında Ankara'da gerçekleştirile...

RESMİ İLANLAR

BU İŞLER BÖYLE BAŞKANIM10 Haziran 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım