Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
Çarşamba Simgesine Kavuştu. Peki Terme?

Çarşamba Simgesine Kavuştu. Peki Terme?

Tarih 07 Ağustos 2019, 18:08 Editör

Çarşamba’nın simgesi haline gelen yumurta topuk ayakkabı ve 8 köşeli kasketin maketi ilçe meydanına yerleştirildi. Pidesi, pirinci ve amazonlarının yanı sıra birçok ürünüyle meşhur olan Terme’nin simgesi ne ve nerede sergileniyor?

Çarşamba’nın simgesi haline gelen ve yöre insanıyla adeta özdeşleşen yumurta topuk ayakkabı ve 8 köşeli kasketin maketi, Zübeyde Hanım Meydanı'na yerleştirildi.

FOTOĞRAF ÇEKTİREBİLMEK İÇİN YARIŞTILAR

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Çarşamba Belediyesi personellerinin çalışmaları ile montajı tamamlanan maket, vatandaşların büyük ilgisiyle karşılaştı. Uzun süre montajlama çalışmalarını izleyen Çarşamba halkı, daha sonra 8 köşe kasket ve yumurta topuk ayakkabının önünde fotoğraf çektirebilmek için adeta yarıştılar.

BAŞKAN HALİT DOĞAN'A TEŞEKKÜR

Maketin şehir merkezinde ki kurulan stant üzerine montaj sürecini izleyen Çarşamba Kunduracılar Odası Başkanı Osman Aydın, emeği geçenlere teşekkür ederek, “İlçemizin simgesi haline gelen yumurta topuk ayakkabısının maket heykelinin ilçemize kazandırmak için verdiğimiz çalışmalar sonucu emeğinizin karşılığını aldığımızı düşünüyorum. Emeği geçen Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Terme’nin Simgesi Ne?

Terme Cumhuriyet ve 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda, özel bir anlamı olmasa da şehrin merkezinde yer alan saat kulesi geçtiğimiz yıllarda yıkılmıştı. Saat kulesinin yıkımından sonra ilçe meydanı için hiçbir sembolik çalışma hayata geçirilemedi.

İlçenin “Amazonlar” gibi bir efsaneye sahip olmasına rağmen bunu kültürel anlamda değerlendirememesi, bunun yanı sıra pide ve pirincine de hak ettiği değeri bulamaması içler acısıdır. Terme Cumhuriyet ve 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda bulunan saat kulesinin yıkımının ardından vatandaşlar ayaklanmış “Meydanı boş bırakmayın, ilçeyi temsil edecek ürünlerin heykellerini yapın” diye yetkililere seslenmişlerdi.

Yine aynı konuyla ilgili Fenk Mahallesi Muhtarı Ali Acartürk, kendisine ait sosyal medya platformunda yaptığı açıklamada Termelilere seslenerek, “İlçeyi temsil edecek bir logo, bir ürün ortaya koyun. Biz de birleşelim ve meydanımızın ortasına bunu yerleştirelim” demişti.

Komşu ilçelerimizden Ünye ikinci meydan projesini bitirdi, Çarşamba ise tarihi kültürü olan yumurta topuk ayakkabı ve 8 köşeli kasketin maketini yaptı. Peki Terme?

Bu haber 482 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

Terme’de Doğu Türkistan İçin Basın Açıklaması

Terme’de Doğu Türkistan İçin Basın Açıklaması Doğu Türkistan’da yapılan zulümler dolayısıyla Terme Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından basın açıklaması yapı...

Ankara'da Terme Rüzgârı

Ankara'da Terme Rüzgârı Terme Belediyesi, AK Parti “Yerel Yönetimlerde 6. Kadın Şurası” sempozyumu kapsamında Ankara'da gerçekleştirile...

RESMİ İLANLAR

BU İŞLER BÖYLE BAŞKANIM10 Haziran 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım