Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
“Santrali Kuranların Bebek Katillerinden Farkı Yok”

“Santrali Kuranların Bebek Katillerinden Farkı Yok”

Tarih 18 Ekim 2019, 20:58 Editör

Çarşamba’ya kurulması planlanan biyokütle enerji santralini protesto etmek için toplanan vatandaşlar muhtarlardan milletvekillerine tüm Samsun siyasilerine sitemde bulundu. Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, “Halit Doğan, bu milletin yüzde 75’i sana oy verdi. Sen neredesin?” dedi.

Oltan Köleoğlu Enerji şirketinin Çarşamba’nın Eğercili Mahallesi’ne kurmayı planladığı biyokütle enerji santraline karşı vatandaşlar 18 Ekim Cuma günü Dikbıyık’ta bir araya gelerek miting yaptılar.

Çarşamba, Terme, Tekkeköy, Samsun ve mahallelerden katılım sağlayan vatandaşlar ellerindeki dövizlerle santralin kurulmasına onay verenleri protesto ettiler.

“Hiçbir Bilgilendirme Yapılmadı”

Tarım arazisine kurulacak santral hakkında vatandaşlara doğru bilginin yetkililer tarafından aktarılmadığını ifade eden Eğercili Mahallesi Muhtarı Mehmet Kalebay, biyokütle enerji santralinin güneş enerjisi ile üretim yapacağı şeklinde yanlış bilgilerle mahalle olarak kandırıldıklarını iddia etti.

Tekkeköyde’ki demir çelik fabrikasının gözle görülür çevre kirliliği yarattığını belirten Muhtar Kalebay, “Elektrik santrali tarım arazisine olmaz. Faydası da olsa olmaz. Santralin insan sağlığına zararları arasında başta kanser hastalığı bulunuyor. Bundan ötürü birlik olmalıyız. Bugün Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı, Çarşamba Belediye Başkanı çıksın burada açıklama yapsın biz de ona göre tepkimizi belirleyelim. Biz bu elektrik santralini tarım arazisine istemiyoruz” şeklinde konuştu.

“Biyokütleye Karşıyız, Enerjiye Değil”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in santral hakkında açıklama yapmamasından dolayı Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’ın da açıklama yapmamasını eleştiren Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, “Halit Doğan, bu milletin yüzde 75’i sana oy verdi. Sen neredesin? Seni burada bekliyoruz. Halit Doğan diyor ki, ‘Santralin zararı yok’ 23 Ekim’de tekrar miting var, gel orada bize bunu açıkla. Bu millet seni başkan yaptı, ödül olarak gelir gelmez santrali diktin. Yazıklar olsun. İktidar partisinin Samsun’da 5 tane milletvekili var. Neden burada bir tanesi bile yok? Mecitözü’nde ki santrale de gittim. Oradaki vatandaşlarla da görüştüm. Köylüleri kandırmışlar, ham madde alacağız demişler almamışlar, işçi alacağız demişler almamışlar. Aynı vaatler şimdi Çarşamba’da ki çiftçiye de veriliyor” ifadelerini kullandı.

AK Partili belediye başkanlarının aba altından sopa gösterdiklerini de kaydeden Başkan Ferda Ergün, “Çarşambalı muhtarlarda sessizliğini koruyor. 145 tane muhtar var. Muhtarlar olarak Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’a bu konuyu açmazsanız Çarşamba size hakkını helal etmiyor” dedi.

“Bugünleri Tarih Yazacak”

Çarşamba’ya kurulması planlanan enerji santralinin günlerce konuşulduğunu, tartışıldığını belirten CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, “Biz bu topraklarda büyüdük, bu toprakların ekmeğini, aşını yedik. Bunu hiç kimse inkar edemez. Bu kurulacak santrali değil Çarşamba’ya, değil Samsun’a, tüm çevre illere de ne denli zarar vereceğini biliyoruz. Buradaki hiç kimse yatırıma karşı değil. Karşı olduğumuz sadece SİT alanı statüsündeki Çarşamba Ovamızın zehirlenmesine karşıyız. Nefesimiz yettiğince, gücümüz yettiğince hep beraber mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

Ziraat Odası Başkanları ve Milletvekili Hancıoğlu’nun konuşmalarının ardından söz alan Çarşambalı bir vatandaş, herkesin kanını donduracak ifadeler kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Barış Harekâtı’nda teröristlerle mücadele ettiğini hatırlatan vatandaş, “Nasıl ki devletimiz terörle mücadele ediyor biz de burada santralcilerle mücadele ediyoruz. Santrali kuranların bebek katillerinde farkı yok. Kendilerine rant sağlayıp da göz yumanlarında cezası verilsin. Ben bunların hepsini bebek katili olarak görüyorum. Bunlar ova nedir, çevre nedir işi gücü para olmuş kimselerdir” dedi.

Program sonrasında, ellerindeki dövizleri sallayarak AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş’ı, Yusuf Ziya Yılmaz’ı ve Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’ı hedef alan vatandaşlar, “Vur vur inlesin Köktaş dinlesin”, “Halk burada Halit Doğan nerede?”, “Halk burada Yusuf Ziya Yılmaz nerede?” sloganları attı.

Bu haber 272 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

Selde Zarar Gören Köprünün Yıkım Çalışması Başlatıldı

Selde Zarar Gören Köprünün Yıkım Çalışması Başlatıldı Terme’de yaşanan sel felaketinde, karayla olan bağlantı noktasında çöküntü meydana gelen köprünün yıkım çalışmaları...

Büyük Atlas’tan Terme’ye Bin 500 Kişilik Düğün Salonu

Büyük Atlas’tan Terme’ye Bin 500 Kişilik Düğün Salonu Büyük Atlas Yemek Fabrikası sahibi Oğuzhan Duran, kısa bir süre önce sektörel değişime gideceğini vurgulayarak ilçe...

RESMİ İLANLAR

BU İŞLER BÖYLE BAŞKANIM10 Haziran 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım