Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
İhtiyaç Fazlası Elektriğe Garantörlük İddiası

İhtiyaç Fazlası Elektriğe Garantörlük İddiası

Tarih 09 Kasım 2019, 13:28 Editör

Çarşamba’ya kurulacak biyokütle enerji santraline (BES) karşı vatandaşlar santralin inşaat alanına giderek ellerindeki dövizlerin yanı sıra meyve ve sebzeleri de sallayarak santrali istemediklerini belirttiler. Santrale karşı basın açıklaması yapan grubun içerisinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal ve CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu’da yerlerini aldılar.

Çarşamba'nın Eğercili Mahallesi'nde inşaatına başlanan biyokütle enerji santralinin sağlığa zararlı olduğunu savunarak açılmasını istemeyen vatandaşlar santralin önünde eylem eylem yaparak basın açıklamasında bulundular.

Çarşamba Samsun Karayolu üzerinde Eğercili girişinde bir araya gelen; CHP Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu,  Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Eğercili Mahallesi Muhtarı Mehmet Kalebay, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş yürüyerek santralin inşaatına başlanan alana gittiler.

“Çarşamba’nın Beyleri Nerede?”

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, “Çarşamba'nın beyleri nerede?” diyerek başladığı konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Çarşamba Belediye Başkanımıza oy verdik. Yanımızda olmasını bekliyoruz. AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş neden özel bir şirketi savunuyor? Bu topraklar Köktaş'ın köyü, gelsin burada açıklamasını yapsın. Yapılan toplantıda ‘Zararlıysa şalterini indiririz’ diyor. 50 milyon dolarlık yatırım bittiğinde hemen indirilir mi şalter? Vekilimizin de yanımızda olmasını istiyoruz.”

“Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunuyoruz”

Biyokütle enerji santraline karşı olduğumuzu belirten ilk basın açıklamasını yine santral inşaatının kapısında yaptıklarını anımsatan Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, “O gün bir iddiada bulunduk ve bu İnşaatın yeri kaçak dedik. Bu bina şu anda kaçak olarak devam ediyor. Pazartesi günü hem Büyükşehir Belediyesi hem de Çarşamba Belediyesi hakkında hem de yetkililer hakkında Terme ve Ayvacık Ziraat Odası başkanları olarak savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz. Aramızda AK Partili, CHP'li, MHP'li vatandaşlar var. Lütfen Allah'ını seven bu işi partiye indirgenmesin. Ayrıca buradan Çarşambalı muhtarlara da sesleniyorum. Sekiz Köşe şapkayı takan yumurta topuk ayakkabı giyen ey muhtarım, bu analarımız,  bacılarımız kadar cesaret gösterip buraya gelemiyor iseniz sizi Allah'a havale ediyorum” diye konuştu.

Yandaşa Garantörlük İddiası!

Çarşamba biyokütle enerji santralinin mevcut plandaki 34 dönüm alan ile kalmayacağını, toplamda 180 dönüm araziyi kapsayacağını ve buraya 20 bin ton malzeme yıkılacağını da iddia eden CHP Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Biraz önce sizinle geldiğimiz bu yolda akşama kadar kamyonlar cirit atacak. Bu fabrika günde 630 ton yakıt yakacak. Soruyorum size, peki bu malzeme her gün nereden bulunacak. Plastikten, odundan, atıktan bunu bulacağız diyorlar. Tüm bu söylenenler yalandır. Türkiye'nin şu an kurulu elektrik gücü 90 bin megavat. Türkiye'nin en çok elektrik enerjisi kullandığı gün 45 bin megavat harcanıyor. Devlet bu fabrika yapanlara kilovat başına garanti para veriyor. Niye veriyor? Yandaşları ile paylaşmak için. Bursa'da böyle bir santral yapılmak istendi. Biz orada bir yıl süren mücadeleyi kazandık ve çekip gittiler.  Gece gündüz 365 gün orada nöbet tuttular” şeklinde konuştu.

Bu haber 333 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

Terme’de Fırıncılar Birleşiyor Mu?

Terme’de Fırıncılar Birleşiyor Mu? Terme’deki fırıncıların birlik kurarak tek çatı altında ekmek üretimi gerçekleştireceği ve dağıtımını yapacağı iddi...

Şap Aşılaması Programı Başladı

Şap Aşılaması Programı Başladı Samsun’da 2020 yılı “Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Programı” kapsamında 10 Şubat-...

RESMİ İLANLAR

200 milyondan fazla çocuk yetersiz besleniyor16 Aralık 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım