Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
Zamanı Çalıştıran Adam: ‘Saatçi Erol’

Zamanı Çalıştıran Adam: ‘Saatçi Erol’

Tarih 28 Kasım 2019, 19:24 Editör

Terme’de ‘Saatçi Erol’ olarak tanınan Erol Güdek, dijital saatlerin yanı sıra günümüzde sıklıkla rastlanmayan 100 yıllık sarkaçlı ve köstekli saatlerin tamiratını yapıyor. Saat tamir ustası Güdek, “Saat tamiri benim için bir sanat. O sanatı da layığıyla yerine getirmek boynumun borcudur” diye konuştu.

Terme’nin tanıdık simalarından ve saat tamir ustası olarak bilinen Erol Güdek, namı diğer ‘Saatçi Erol’ günümüzde saat tamirine devam ediyor. Güdek, zanaatının unutulmaya yüz tutmuş meslek kategorisinde olduğunu üzülerek sözlerine yansıtıyor.

‘Saatçi Erol’, işini severek yapmaya devam ettiğini ve zamana yenik düşmemek adına mesleğini yaşatmaya devam edeceğinin altını çiziyor. Güdek: “Öncelikle yaptığınız işi sevmelisiniz. Müşterinin memnuniyetini ve güvenini sağladığınızda kapılarınız zaten kapanmaz” ifadelerine yer verdi.

Terme’nin ‘Küçük Saatçisi’

Ailesinin Ordu’nun Korgan ilçesinden Terme’ye göç ettiğini, saat tamirciliği mesleğine ise ağabeyi sayesinde 1983 yılında başladığını belirten saat tamir ustası Erol Güdek, “36 senedir Terme’de hizmet vermeye devam ediyorum. İlk başladığım zamanlar sabırsızlandığım için pes etmeyi çok düşündüm. Ancak kendime ‘İki seneyi heba etmemelisin Erol’ diyerek bu işe sıkı sıkıya bağlanıp, devam etme kararı aldım” diye konuştu.

Saat tamirciliğini, ustası olan Hüsamettin Özcan’dan öğrendiğini anlatan Usta Güdek, “Mesleğe başladığım ilk zamanlar tamir edilecek olan saatlerin dış çerçevesini yani kasasını bana sildiriyorlardı. Bunlarda sabır ve emek isteyecek durumlardı. Zamanında sabır edip yaptığım işin arkasında durmasaydım belki de başaramayacaktım. Ancak işime gönül vererek yaptığım için hiçbir zorlukta beni yıldırmadı” ifadelerini kullandı.

Güdek: “İlk iş yerim, eski bir apartman girişinde merdivenin altında iki kişinin zor girdiği bir yerdi. Bundan mütevellit ‘Terme’nin Küçük Saatçisi’ olarak anılıyorum. Kapımıza gelen vatandaşlarımıza yardım edip memnuniyeti sağlıyorum. Birazda insanımızın güvenini sağladığım için bu zamana kadar krizlerden etkilenmeden işimi büyüttüm” şeklinde konuştu.

Ailecek Saat Tamirciliği Yapıyorlar

Terme halkının güvenini kazanmanın kendisi için değerli olduğuna değinen Usta Erol Güdek, “Bunun sırrı işini takip etmekten geçiyor. Müşteride güven oluşturup devamlılık sağladım. İşimi büyütmekte eşimin desteği büyüktür. Eşim, 2008’de kalfalık, ustalık belgeleri ve dükkân açma belgeleri aldı. Şuan dükkânımız eşimin üzerinedir” dedi.

Saat tamirciliğini eşi ve çocuklarına da öğrettiğini bildiren Usta Güdek, aile olarak saat tamirciliğini bir meslek olarak değil hobi olarak yaptıklarını ve bu şekilde işlerinin de aksamadığını aktardı.

“Doğayı Korumak İçin Pilleri Geri Dönüşüme Gönderiyorum”

Günümüzde dijital platformdaki alışverişlerin esnaf satışlarını etkilediğine değinen Saatçi Erol, “Herkes saat satabiliyor ancak acemi olduklarından ya da bu işi bilmediklerinden mesleğe, dolaylıda olsa bize zarar veriyor. Saat tamiri konusunda bu işi pek bilen olmadığından ilçede bulunan sayılı ustalardanız” ifadelerini kullandı.

İş yerinde kullanılmayan atık piler konusunda konuşan Usta Güdek, “Öncelikle atık piller konusunda çocuklarımız çok bilinçli. Bu konuda öğretmenlerimizi tebrik ederim. Çünkü bizim zamanımızda bu konu hakkında bilgi paylaşımı yapacak insan sayısı yok denecek kadar azdı. Ancak son dönemlerde doğaya karşı artan sorumluklarımız var. Doğayı korumak için pilleri geri dönüşüme gönderiyorum. Böylelikle kaş yaparken göz çıkarmamış oluyoruz” şeklinde konuştu.

“Nostaljiye olan sevgimi saat, fotoğraf ve para koleksiyonumla birleştirdim”

‘Saatçi Erol’ olarak tanınan saat tamir ustası Erol Güdek, Terme ilçesine ve bazı mahallelerine ait fotoğraf arşivi yapıyor. Elindeki en eski tarihli fotoğrafın 1940’lara ait olduğuna dikkati çeken Usta Güdek, aynı zamanda eski para koleksiyonluğu yapıyor. Eski Osmanlı paralarının da bulunduğunu söyleyen ‘Saatçi Erol’ sözlerine şöyle devam etti:

“Nostaljiye olan sevgimi saat, fotoğraf ve para koleksiyonumla birleştirdim. Antika saat, imalatı mümkün olmayan saatleri de alıyor biriktiriyorum ve koleksiyonuma ekliyorum. Para koleksiyonumda sadece kendi ülkemin paralarını değil diğer yabancı ülkelerin paralarını da saklıyorum.”

Saat tamirciliğinin unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden olmasının nedenleri arasında çırak sorununun olduğundan ve bu işe merakın olmayışından dert yanan usta Güdek, “İş istihdamı olmayan mesleklere gençlerimiz yanaşmıyor” diyerek sözlerine son verdi.

HABER – FOTOĞRAF: ELİF YAZICI

Bu haber 880 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YAŞAM

Terme’de Karne Heyecanı

Terme’de Karne Heyecanı 2019 – 2020 eğitim öğretim yılının ilk dönemi sona erdi. Eylül ayında eğitim öğretim yılına başlayan öğrenciler, sı...

Engelli Vatandaş 3. Kattan Düştü

Engelli Vatandaş 3. Kattan Düştü Terme’de 39 yaşındaki zihinsel engelli bir vatandaş balkonda dengesini kaybederek yere düştü.

RESMİ İLANLAR

200 milyondan fazla çocuk yetersiz besleniyor16 Aralık 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım