Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
Sel Mağduru Esnafa 100 Bin TL Kredi Desteği

Sel Mağduru Esnafa 100 Bin TL Kredi Desteği

Tarih 03 Aralık 2019, 19:14 Editör

Terme ve Salıpazarı’nda yaşanan sel felaketi sonrasında ilçe ve il yetkilileri harekete geçerek selden etkilenen esnaflar için çalışmalara başlamıştı. Selzedeleri sevindirecek açıklama Samsun Valiliği’nden yapıldı.

Ağustos ayında Terme ve Salıpazarı’nda yaşanan sel felaketinden etkilenen ve bu durumu resmi makamlara belgeleyenler için destek kredisi programı başladı.

Sel felaketinden oluşan zararını İlçe Kaymakamlıklarına bildirerek belgeleyenlere, KOSGEB veri tabanına kaydı onaylı işletmelere uygun koşullarda finansal destek sağlamak amacıyla “Terme ve Salıpazarı İlçeleri Acil Destek Kredisi Protokolü” imzalandı.

Üst Limit 100 Bin TL

Acil Destek Kredisi Protokolü hakkında Samsun Valiliğinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Program kapsamında kredi üst limiti; 100 bin TL, vade; 36 ay, ödeme şekli; ilk 12 ayı ödemesiz, geri kalanı 3 ayda bir eşit taksitler halinde ödemeli, faiz tutarı ise 24 bin TL. Program sıfır faizli olarak uygulanmakta olup faiz tutarının tamamı KOSGEB tarafından karşılanmaktadır. Teminat sorunu yaşayabilecek işletmelere yönelik olarak Kredi Garanti Fonu A.Ş.'de programda yer almaktadır. İşletmenin vergi ve/veya SGK borcu bulunması durumunda, program kapsamında bankalarca işletmeye kullandırılan krediden azami KOSGEB tarafından ödenen faiz tutarı kadar mahsuplaşma yapılarak ilgili kamu kurumlarına aktarılmakta, kalan tutar işletmeye kullandırılmaktadır. Protokol gereği bankalar kullandıracakları krediler için işletmelerden dosya masrafı almayacaktır. Programın kapanış tarihi 31 Mart 2020 olup bu tarihe kadar kredi kullandırmalarının tamamlanması gerekmektedir. İşletmenin, kredi uygulama sürecinde gerekli olan ve 23-24 Ağustos 2019 tarihinde meydana gelen sel ve su baskını felaketinden etkilendiğini gösterir belgeyi resmi makamlardan (kaymakamlık) alması gerekmekte olup, ilgili belgede gerçek kişiler için TC kimlik no ve işletmenin adı, tüzel kişiler için vergi numarası ve işletmenin unvanı bulunmalıdır. İşletmenin kaymakamlık makamına sunduğu şahsi dilekçesi resmi belge sayılmamaktadır. İlgili programdan sadece KOSGEB veri tabanında kaydı onaylı işletmeler faydalanabilmektedir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Teşekkür

Samsun Valiliği, konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ise başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere kredi programına destek verenler için şu ifadelere yer verdi:

“Terme ve Salıpazarı ilçelerimizde 23-24 Ağustos 2019'da meydana gelen sel felaketinden etkilenen ve KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı işletmelere, uygun koşullarda finansal destek sağlamak için hazırlanan 'Terme ve Salıpazarı İlçeleri Acil Destek Kredisi Protokolü'nün imzalanması ve 'Acil Destek Kredisi Programı'nın başlatılmasına vermiş oldukları desteklerden dolayı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Sayın Bakanlarımıza ve Milletvekillerimize teşekkür ederiz.”


Bu haber 5021 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

EKONOMİ

Terme Pazarında Enflasyon Mücadelesi

Terme Pazarında Enflasyon Mücadelesi Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Samsun Bölge Müdürlüğü, 2020 Ocak ayı Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) oranlarını...

Tüketici Fiyat Endeksi 2020 Oranları Açıklandı

Tüketici Fiyat Endeksi 2020 Oranları Açıklandı Türkiye’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 12,15, aylık yüzde 1,35 arttı. Samsun, Tokat, Çorum ve Amasya...

RESMİ İLANLAR

200 milyondan fazla çocuk yetersiz besleniyor16 Aralık 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım