Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
Yaşar: “Çiftçi, Borçlarını Ödeyemiyor”

Yaşar: “Çiftçi, Borçlarını Ödeyemiyor”

Tarih 08 Ocak 2020, 09:38 Editör

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, "Dünyanın her yerinde desteklenen çiftçi neden bizim ülkemizde desteklenmiyor. Bu faizlerle, bu ülkede çiftçilik yapılamaz. Çiftçimizin faiz lobisi kadar değeri yok mu?" dedi.

Çiftçinin Tarım Kredi Kooperatiflerinin faizleri yüzünden can çekişir hale geldiğini kaydeden Milletvekili Bedri Yaşar, çiftçinin icra kapılarından kurtarılması için gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğini söyledi. Dünyanın her yerinde desteklenen çiftçinin Türkiye'de desteklenmiyor olmasının düşündürücü olduğunu belirten Yaşar, iktidara seslenerek; “Yıllardır faiz lobisi ile berabersiniz. Artık kimin yanında olacağınızı belli edin. Çiftçinin mi, faiz lobisinin mi? Çiftçinin kendi sermayesi ile kurduğu kurumdan çiftçiye böyle bir faiz darbesi yapılamaz, bu darbe kabul edilemez. Çiftçiyi tefeciye boğdurmayın. Çiftçinin daha fazla dayanacak gücü kalmadı” ifadelerini kullandı.

“Çiftçinin Derdine Destek Olmak İçin Neden Ses Çıkarmıyorsunuz?”

“Kendi kendine yetip ithalatçı değil ihracatçı olabilecekken çiftçimizi faiz lobisine yedirmekle ne amaçlıyorsunuz?” diyen Yaşar, Samsun yerelindeki çiftçinin durumunu da şöyle özetledi; “Sebze, meyve ve tohum üretiminde Türkiye'nin ilk sırasında yer alan Samsun, verimli ovaları ile Türkiye'nin besin deposudur. Bu anlamda bu faizler sebze, meyve ve tohum üretiminde öncü olan şehrimizin kalbine saplanmaya çalışılan bir hançerden farksızdır. Samsun üreticisi, daha fazlasını yapabilecekken faizlere yenik düşürülmektedir. Çarşamba ve Bafra Ovası gibi iki büyük ve verimli ovanın içinde yeterli üretim yapılamaması ne demek? Türkiye'nin gıda deposu olan bu ovaların borçlar yüzünden aktif kullanılamaması kadar acı bir durum olamaz. Çok ciddi miktarda tarım ürünleri yetişebilen bu iki ovada çiftçimizi dertleriyle baş başa bırakan iktidar sahipleri, düne kadar santral için destek turuna çıkıyordunuz. Bugün, çiftçinin derdine destek olmak için neden ses çıkarmıyorsunuz?"

“Faizler Çiftçiyi Hızla Batırıyor”

Yaşar, çiftçinin zor durumda kalmasından bir an önce kurtarılması gerektiğinin altını çizdi. Yaşar: “Faizler çiftçiyi hızla batırıyor. Çiftçi, banka borçlarını, tarım kredi borçlarını ödeyemiyor. Peki, bu iktidar nerede, ne yapıyor? Çiftçinin kan ağladığını, icra kapılarında süründüğünü bu iktidar göremiyor mu? Bir an önce kanayan bu yaraya parmak basılmalı ve çiftçi bu faizden kurtarılarak borçları yapılandırılmalıdır. Banka faizlerinin bile yüzde 11-12'lerde olduğu bir dönemde çiftçi faizlerinin bu denli yüksek olması kabul edilemez” şeklinde konuştu.

Bu haber 118 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SİYASET

Yılmaz: “Tüm İlçelerimiz İçin Bizlerde Sahada Yanlarındayız”

Yılmaz: “Tüm İlçelerimiz İçin Bizlerde Sahada Yanlarındayız” AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Ladik ilçesinde çeşitli ziyar...

Milletvekili Yılmaz’dan Terme’ye Ziyaret

Milletvekili Yılmaz’dan Terme’ye Ziyaret AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Çarşamba ve Terme ilçelerinde...

RESMİ İLANLAR

200 milyondan fazla çocuk yetersiz besleniyor16 Aralık 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım