Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE

"Çiftçimiz, Haramilerle Hesaplaşmadıkça Gün Yüzü Görmeyecek"

Tarih 08 Ocak 2020, 16:00 Editör

Yanlış tarım ve ekonomi politikalarını eleştiren CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Türk çiftçisinin faiz ve borç batağına sürüklendiğini kaydederek "Çiftçimiz, haramilerle hesaplaşmadıkça gün yüzü görmeyecek" dedi.

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, kışlık yaş sebze hasadının sürdüğü Bafra Ovası’ndaki tarlalarda incelemelerde bulunarak, üreticilerin sorunlarını dinledi. Hasat sezonunda özellikle beyaz lahana üretimi yapan çiftçilerin maliyet ve pazarlama sorunu yaşadıklarını ifade eden Milletvekili Hancıoğlu, çiftçiyi rahatlatacak, vatandaşın da bu ürüne uygun fiyattan erişebilmesini sağlayacak destek politikasının ilgili bakanlıkça bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Üretici Emeğinin Karşılığını Alamıyor

Beyaz lahananın, Türkiye'nin doğal tarım ürünleri arasında yer aldığını ve birçok faydası bulunduğunu vurgulayan Hancıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Üreticinin, kilosunu 25-30 kuruşa tarlasından hale gönderdiği beyaz lahana, market reyonlarında, pazar tezgahlarında 2,50 liradan tüketiciyle buluşuyor. Böyle bir sistemde ne üreticimiz emeğinin karşılığını alabiliyor ne de vatandaşlarımız sağlıklı ürüne uygun fiyattan ulaşabiliyor. Beyaz lahanamız da diğer tarım ürünlerimiz de yüksek girdi maliyetine kurban edilmesin. 'Lahana tarlada çürümesin, halkımız sağlıklı ürüne uygun fiyattan erişsin' diyen Bafralı çiftçimiz üretecek ki Türkiye'nin karnı doysun!"

“Haramiler, çiftçimizin tarlasındaki ürününe çöreklenmiş”

İktidarın yanlış tarım ve ekonomi politikaları yüzünden Türk çiftçisinin yıllardır emeğinin karşılığını hakkıyla alamadığını ve bu nedenle de artık faiz ve borç batağına saplandığını belirten Hancıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:“Tarımda, girdi maliyetleri sürekli yükseliyor. Geliri, günden güne azalan çiftçilerimiz ağır bir borç ve faiz yükü altında eziliyor. Traktör alıyor, makine alıyor, gübre alıyor fakat bunların hepsini artık borçlanarak yapabiliyor. Çiftçinin bankası, çiftçiye sırtını dönmüş, bütün kaynaklarını bir avuç yandaş müteahhide hizmet ediyor. Tarım Kredi Kooperatifleri siyasi baskıların kurbanı olmuş, çiftçinin kooperatifi olmaktan çıkmış. Artık çiftçilerimizin bu acı gerçekle yüzleşmesi zorunludur.”

Hancıoğlu: “Haramiler, çiftçimizin tarlasındaki ürününe çöreklenmiş, pazar tezgahları ateş pahası olmuş, herkes dert yanıyor ama kimse sebebini sorgulamıyor! Bu durumun sebebi, çiftçi düşmanı politikalardır. Faili, bu politikaların mimarı ve uygulayıcısı olan siyasi otoritedir. bu işin rantını yiyen haramilerdir. Çiftçimiz, bu haramilerle hesaplaşmadıkça gün yüzü görmeyecek” diye konuştu.


Bu haber 127 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SİYASET

Yılmaz: “Tüm İlçelerimiz İçin Bizlerde Sahada Yanlarındayız”

Yılmaz: “Tüm İlçelerimiz İçin Bizlerde Sahada Yanlarındayız” AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Ladik ilçesinde çeşitli ziyar...

Milletvekili Yılmaz’dan Terme’ye Ziyaret

Milletvekili Yılmaz’dan Terme’ye Ziyaret AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Çarşamba ve Terme ilçelerinde...

RESMİ İLANLAR

200 milyondan fazla çocuk yetersiz besleniyor16 Aralık 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım