Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
Tarımsal Desteklemeler İçin Münavebe Uygulamasına Dikkat

Tarımsal Desteklemeler İçin Münavebe Uygulamasına Dikkat

Tarih 11 Ocak 2020, 12:32 Editör

Bitkisel Üretim Desteklemelerinden Yararlanmada Münavebe (Ekim Nöbeti) şartı getirildi. Ekim nöbeti uygulamasının ayrıntılarını açıklayan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, “Ekim nöbeti, tarla tarımının organize edilmesinde üzerinde durulacak en önemli konulardan biridir. Çiftçilerimizin hem tarımsal üretimde verim artışı sağlamaları hem de destekleme ödemelerinde mağduriyet yaşamadan tarımsal desteklerden yararlanmaları adına konuya hassasiyetle yaklaşmalarını, 2020 yılı ÇKS kayıtları sırasında önceki yılların üretim beyanlarının kontrolünü yaparak yeni yılın üretimini planlamalarını, doğru ürünü doğru parsel için beyan etmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Münavebe diğer adıyla Ekim nöbeti; aynı tarım alanı üzerinde farklı kültür bitkilerinin düzenli aralıklarla arka arkaya yetiştirilmesi olduğunu ifade eden İl Müdürü İbrahim Sağlam, amacın toprağın üretkenliğinin sürdürülebilmesi ve birim alandan elde edilen verimin artırılması olduğunu dile getirdi. ‘Bakanlığımızca örtüaltı üretimler ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitki arka arkaya üç kez ekilirse 3 üncü ekiliş için destekleme ödemesi yapılmayacaktır.” diyen İl Müdürü Sağlam, şunları söyledi: “Ürünlerin kontrolü yapılırken, parsellerde kayıtlı tek yıllık ürün türleri sistem (ÇKS) tarafından kontrol edilecek, ÇKS ’de kayıtlı tek yıllık ürünlerin kullanım şekillerine bakılmayacak, tek yıllık ürün türlerinde aynı ürün türü arka arkaya 3 kez gelmiyorsa destekleme ödemesi yapılacak, aynı tek yıllık tür 3 kez arka arkaya geliyorsa üçüncü ekiliş için destekleme ödemesi yapılmayacaktır. ÇKS de kayıtlı bir parselin; bölünmek suretiyle farklı tek yıllık ürünlerin ekilmesi halinde ise bu parsellerde münavebe uygulaması yapıldığı kabul edilerek destekleme ödemesi yapılacaktır.” Sağlam: “Ödemede parsel kayıtı esas olup; kira veya malik değişikliği suretiyle kullanım haklarının başka çiftçilere geçmesi halinde bu parsellerin 2018-2019 üretim yılları ürün kayıtları sistem (ÇKS) tarafından kontrol edilerek arka arkaya aynı tek yıllık ürün 3. kez ekilmişse üçüncü ekiliş için destekleme ödemesi yapılmayacaktır.Hisseli arazilerde aynı parsel için hissedarların hisseleri oranında ayrı ayrı başvurularında; bu parseller başvuru sahibi çiftçi adına değerlendirilecektir. Bu durumdaki parseller çiftçi ile ilişkilendirilerek başvurduğu parsel için münavebe sorgusu sistem (ÇKS) tarafından yapılacak olup aynı tek yıllık tür 3 kez arka arkaya geliyorsa üçüncü ekiliş için destekleme ödemesi yapılmayacaktır” şeklinde konuştu.

Destekleme Ödemeleri Uygunluk Durumlarına Göre Yapılacak

İl Müdürü Sağlam, aynı çiftçide aynı parselde aynı üretim yılında birinci, ikinci ve üçüncü üretim olması durumunda; ÇKS ‘de kayıtlı ürünlerin arka arkaya ekilişlerine sistem (ÇKS) tarafından bakılacak ve aynı tek yıllık ürün üçüncü kez arka arkaya ekilmiş ise üçüncü ekiliş için destekleme ödemesi yapılmayacağını açıkladı. Sağlam: “Aynı çiftçide aynı parselde aynı üretim yılında birinci, ikinci ve üçüncü üretim olması ve bu üretimlerin aynı tek yıllık ürün olmaması durumunda destekleme ödemesi yapılacaktır.Aynı ürün grubundaki bitkilerin (Hububat, Baklagil vb.) birbiri ardına ekilmesi durumunda; Parsellerde kayıtlı ürün türleri sistem (ÇKS) tarafından kontrol edilecek, ekilişi yapılan tek yıllık ürün türleri değiştiği durumlarda münavebe kabul edilecek ve destekleme ödemesi yapılacaktır” şeklinde konuştu.


Ekim Nöbeti, Tarla Tarımının Organize Edilmesinde Önemli

Doğal çayır alanları ve çok yıllık bitki türleri ile ekili/dikili arazilerin mevzuat gereği münavebe şartı çok yıllık bitkilerde uygulanmayacağını söyleyen Sağlam, “Kadastro yenileme çalışmaları nedeniyle ada-parsel numaraları değişen alanlar sistem (ÇKS) tarafından Zemin ID ( Zemin Ref) numaralarından kontroller sağlanacak ve belirtilen esaslara göre işlem yapılacaktır” dedi.

Sağlam: “Toplulaştırma nedeniyle değişen parsellerin takibinde ise toplulaştırma yapılan alanlarda parsellerin yerleri, alanları ve ada parsel numaraları değiştiği için toplulaştırma sonrasında değişen bilgileri ile ilk kez kaydı yapılan parsellerin önceki yıllar kayıtları dikkate alınmayacaktır. Bu parsellerde münavebe uygulaması yukarıdaki prensipler doğrultusunda yapılacaktır” diye konuştu.

Ekim nöbeti, tarla tarımının organize edilmesinde üzerinde durulacak en önemli konulardan biri olduğuna dikkat çeken Sağlam, “Çiftçilerimizin hem tarımsal üretimde verim artışı sağlamaları hem de destekleme ödemelerinde mağduriyet yaşamadan tarımsal desteklerden yararlanmaları adına konuya hassasiyetle yaklaşmalarını, 2020 yılı ÇKS kayıtları sırasında önceki yılların üretim beyanlarının kontrolünü yaparak yeni yılın üretimini planlamalarını, doğru ürünü doğru parsel için beyan etmelerini istiyoruz” şeklinde konuştu. Sağlam: “Ürününüz bol, kazancınız bereketli olsun” dedi.

Bu haber 122 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

Çarşamba ve Terme'de Uyuşturucu Operasyonu

Çarşamba ve Terme'de Uyuşturucu Operasyonu Çarşamba ve Terme ilçelerinde düzenlenen uyuşturucu operasyonlarında 4 şüpheli gözaltına alındı.

Borsa Başkanı FETÖ'den Tutuklandı

Borsa Başkanı FETÖ'den Tutuklandı Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ali Feyzi, FETÖ'ye ‘terör örgütüne maddi destek sağlamak’ iddialarıyla tutuklandı...

RESMİ İLANLAR

200 milyondan fazla çocuk yetersiz besleniyor16 Aralık 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım