“Gönül Belediyeciliği Böyle Olmaz”


Açıklama: Terme Belediyesi tarafından yol geçeceği gerekçesiyle yıkım çalışmalarına başlanan Yalı Mahallesi’nde bulunan çocuk parkı için mahalle halkı ayaklandı. Mahalleli Terme Belediyesi Başkanı Ali Kılıç başta olmak üzere belediye yöneticilerine sitemde bulundu. Başkan Kılıç kendisiyle telefonda görüşen mahalle sakinlerinden birine, “Ben işime bakıyorum, işine bak hadi” diyerek telefonu yüzüne kapattı.
Kategori: GÜNCEL
Eklenme Tarihi: 12 Temmuz 2019
Geçerli Tarih: 09 Aralık 2019, 14:24
Site: Terme Vizyon Gazetesi
URL: http://www.termevizyongazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=439


Terme Yalı Mahallesi’nde bulunan çocuk parkı için Terme Belediyesi yıkım çalışması girişiminde bulundu. Belediye ekipleri parkın arka tarafında bulunan ev için yol çalışması yapılacağını ve bu yolun park alanından geçeceğini vatandaşlara söyledi.

Çocuk parkında bulunan spor aletlerini yerinden söken belediye ekiplerine karşı çıkan mahalle sakinleri itirazlarda bulunduktan sonra ekipler yıkım işlemlerini yarıda bıraktı.

“Kimseye Peşkeş Çektirmeyiz”

Parkın arkasında bulunan ev için yol geçeceği gerekçesiyle yıkım kararının alındığını anlatan mahalle sakinleri, “Biz bu parkı yaptırabilmek için çok mücadeleler verdik. Yıllardan beri dillendiriyorduk bu konuyu kimse bize bir parkı peşkeş çekmiyordu. Şimdi bir evin yolu için bizde mahallemizin merkezinde bulunan parkı kimseye peşkeş çektirmeyiz. Seçim zamanı gelen AK Partililer ‘Gönül Belediyeciliği’nden bahsediyorlardı. Gönül belediyeciliği böyle olmaz” diye konuştu.

Vatandaşlar, çocuk parkının mahalle için büyük bir öneme sahip olduğunu, gündüzleri çocukların eğlendiği akşamları ise mahalle sakinlerinin hep beraber oturup sohbet ettiği bir yer olduğunu söyledi.

“Şenol Kul’un Kıymetini Bilememişiz”

Çocuk parkının Terme Belediyesi eski Belediye Başkanı Şenol Kul döneminde yapıldığını şimdi ise yeni yönetimin bunu yıkmak için uğraştığının altını çizen vatandaşlar, “Geçtiğimiz yıllarda belediyeyle sorunlar yaşamıştık. Yıllardan beri bizimle ilgilenmeyen belediye yönetiminden şikâyet ediyorduk. Bir gün eski belediye başkanımız Şenol Kul mahallemize geldi. Sağ olsun sorunlarımızı dinledi. Ardından talimat vererek hemen çocuk parkı çalışmalarına başlandı. Hem biz hem de Termeliler Şenol Kul’un kıymetini bilememişiz” dedi.

Parkın arkasında bulunan evin yol çalışması için kesinlikle parkın içerisinden geçmesi gerekmediğini de belirten mahalleli, “Birileri çıkmış evin yolu yok diyerek parkımızı yıkmaya çalışıyor. Evin yolu illa parkın içerisinden geçecek diye bir şey yok, çevresinde boş araziler var. Müsaade istesin ve oradan yol geçirsin. Ayrıca bitişiğinde ki arazi yol çalışması için müsait ve mülk sahibi de arazisinden yol geçirmeye razı. Kimse mahallemizin parkıyla oynamasın” dedi.

“Ben İşime Bakıyorum, İşine Bak Hadi”

Konu hakkında bilgi almak ve parkın yıkılmasına mahalleli olarak karşı olduklarını anlatmak için Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç’ı arayan Yalı Mahallesi sakinlerinden Hakan Kiraz, telefon görüşmesi esnasında Başkan Kılıç’ın telefonu yüzüne kapattığını söyledi.

Hakan Kiraz’ın “Devletin yolunu nasıl millete veriyorlar?” sorusunun üzerine Başkan Kılıç, “Hayırdır ne oldu?” şeklinde karşılık verdi. Hakan Kiraz’ın “Sen burada çocuğun oyun oynayacağı yeri söktürüp de millete peşkeş çekemezsin” ifadelerine ise Başkan Kılıç, “Hakan ben işime bakıyorum, işine bak hadi” diyerek telefonu vatandaşın yüzüne kapattı.

Vatandaşlar son olarak çocuk parkının yıkılmasına, küçültülmesine ya da taşınmasına kesinlikle karşı çıktıklarını ve her müdahaleye karşı ayaklanacaklarını belirttiler.