Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE

MUZAFFER GÜLER Anıları (14)

Zekai Altunpala

11 Nisan 2019, 16:33

Zekai Altunpala

   1926 doğumlu, Terme eşrafından rahmetli emekli eski Terme Noteri akrabam MUZAFFER GÜLER'in kendi ağzından kaleme aldığı anılarını zaman zaman sizlerle paylaşacağımı bir önceki yazımda belirtmiştim.
   Bugünde hatıraların 14. ve son bölümüyle karşınızdayım.
   "...Daha önce bahsettiğim bir sürü işleri hem noter olarak devlet memurusunuz hem de diğer işleri nasıl beraber yürüttünüz derseniz; Sinema annemin üzerine, imalat kardeşimin ve oğlumun üzerine, hazr elbise işi Çarşambalı Yaşar Çakır’ın üzerine olduğu için benim asıl noterlik mesleğime zarar gelmiyordu.
   Az kalsın atlıyordum.. Zabıt katipliği sırasında 1950 seçimlerine hazırlıklar yapılması için seçmen listesi tanzimi gerekiyordu. Her seçmen listesi 5 nüsha olarak şahıs başı 1 Krş.tan ihaleye çıkarıldı. Hakimin yaptığı ihale ilanına hiç talep gelmedi.
   Terme’de o tarihte 20.000 civarında seçmen vardı. Seçim hakimi Halit Nazır Bey’e 1.5 Krş.tan ben talip olduğumu söyleyince sevindi. Derhal işi bana verdi. Mahkeme kalemindeki daktilolardan birini eve götürdüm. Kardeşim Faruk okudu, ben dikte ettim. Bir haftada aldığım işi teslim ettim. Bir seçmen için esami başı 1.5 Krş. 5 nüsha olunca 7.5 Krş. Sonuçta 19.800 seçmen için tahakkuk eden parayı maliyeden aldım. Seçmen oy pusulasını atacağı sandığın yapılmasını bir marangoz aldı. Oy sandıklarının boyanması ve numaralandırması işini de ben aldım. Bunları iki günde boyadım. Bir gün de numaraladım. Bunlardan aldığım parayla kendime Perveg marka pilli bir Radyo aldım. Terme’de evinde radyo olan ilk kişilerden birisiyim.
   Terme’ye 1952 yılında Elektrik jeneratörle verilmeye başlandı. Ben de Samsun’dan elektrik ustası getirterek evimin tesisatını döşeterek cereyanın gelmesini bekledim.
   1953 yılında da su tesisatı döşemeye başlandı. Yine evin su tesisatını ve banyosunu hazırladım. Gerek cereyan gerekse su aboneliğinin ilk numaralarını alanlardandım. Terme'ye 30 abonelik telefon geldi. Resmi dairelere verildi. 26 numaralı telefon benimdi. Sonra da abone sayısı yüze yükselince eve de aldm, onun da ilk numaralarından 48 numarayı evime bağlattım.
Terme'ye her gelen yenilikten
ilk istifade eden oldum.
   Samsun'da ki mağaza plastik top satıyordu. Kardeşim “Biz de bu imalatı yapabiliriz” diye bir fikir ileri sürdü. O teklif maküldü. İstanbul’dan kullanılmış plastik eritme ve şişirme makinesi getirip Terme’de plastik top ve plastik ibrik (Güğüm) imalatını da ilave ederek bir fabrika oluşturduk. Bir süre sonra pastik top, ibrik ve pirinç unu imalatını terk ederek ve fabrikayı tuz ,nişasta, karbonat ve çivit paketleme işine dönüştürerek bugüne kadar sürdürdük. (2004’e kadar)
   Nisan 1956’dan Haziran 1980’e kadar Terme’de hem noterlik yaptım, hem de çeşitli iş kollarında ilk girişimciliklerin öncüsü oldum.
   Haziran 1980 yılından 1991 yılına kadar SAMSUN 3. Noterliğini icra ettim. SAMSUN’da da görevim sırasında da olmazları ve ilkleri yaparak işin sonuna geldim. 1 Nisan 1991 yılında emekli olarak Terme'ye geri döndüm...
   Bu satırlara başladığım tarihte 79 yaşına girdim, geride 78 yıl gibi çok uzun bir zaman dilimi kaldı. Geçen bu zaman dilimi için da aklıma takılan, şunu da yapsaydım, keşke şu da gerçekleşseydi, şu işi de kaçırdım, kaçırmasam daha iyi olacaktı gibi saplantılarım olmadı.
   Aklımın erdiği, mali açıdan gücümün yettiği her emele ulaştım. Kısaca hayattan her istediğimi aldım. Hayatımda ne istemişsem oldu, daha fazlasını istemek aklımdan geçmedi.”
   EMEKLİ ESKİ TERME NOTERİ
MUZAFFER GÜLER ANILARINDAN.
- - - SON - - -
Allah Rahmet Eylesin.

Bu haber 176 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

RESMİ İLANLAR

BU İŞLER BÖYLE BAŞKANIM10 Haziran 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım