Samsun’da korkutan Covid rakamı!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Samsun’da korkutan Covid rakamı!
Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç, “15 gün önce günlük 50 pozitif vaka görülen ilimizde, şu an günlük bin 500’ün üzerinde bir vakayla karşı karşıyayız. Sadece bayram sonrası 5 günlük dönemde vaka sayımız yüzde 100’e varan bir oranla arttı” dedi.

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç, hem Türkiye’de hem de Dünya’da koronavirüs vaka sayılarında hızlı bir artış olduğu görüldüğünü, bu hızlı artışın etkilerinin Samsun'da da güçlü bir şekilde hissedilmeye başlandığını açıkladı.

GÜNLÜK 1500 VAKAYI GEÇTİ

Oruç, İl Pandemi Değerlendirme Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“15 gün önce günlük 50 pozitif vaka görülen ilimizde, şu an günlük bin 500'ün üzerinde bir vakayla karşı karşıyayız. Sadece bayram sonrası 5 günlük dönemde vaka sayımız yüzde 100'e varan bir oranla arttı. Bu artış karşısında bizi teselli eden tek nokta, vaka sayılarındaki artışın henüz aynı oranda hastane yatışlarımıza yansımamış olması. İl olarak hasta yatışı noktasında, kritik eşiğin uzağındayız ve uzağında da kalmamız gerekiyor. Hastalıkla aramızdaki bu mesafeyi korumamızın tek yolu da, maske mesafe kurallarına yeniden özen gösterip, hatırlatma dozlarımızı yaptırmamızdan geçiyor.

AŞI ÇAĞRISI

Özellikle 50 yaş üstü ve 12 yaş üstü kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımız virüse karşı daha büyük bir risk altındalar. Bu gruptaki vatandaşlarımızın hastalıkla temas etmeleri halinde hastane yatışıyla sonlanabilecek bir durumla karşılaşabileceklerini unutmayarak; hatırlatma dozlarını yaptırmaları ve kalabalık ortamlarda maske kullanımına özen göstermeleri büyük önem arz ediyor.

Şu an itibariyle hatırlatma dozu zamanı gelen vatandaşlarımızın aşılarını tüm kamu, özel hastanelerimizde; aile sağlığı merkezlerimizde ve ilçe sağlık müdürlüklerimizde yapıyoruz. Elimizde yeterli miktarda aşımız mevcut. Bakanlığımız tarafında da düzenli olarak ilimize aşı gönderiliyor. Aşı noktasında herhangi bir sıkıntımız yok.

Aşı uygulama ekiplerimiz tarafından günlük ortalama 5 bin civarı aşı yapılıyor. Ancak randevu doluluk oranımız maalesef yüzde 30'lar civarında kalıyor. Covide yeniden dur demek ve vakaların hastane yatışına dönüşmemesi için bu rakamları ivedilikle artırmalıyız. Bu nedenle lütfen, son aşı dozunun üzerinden 6 ay geçmiş, son 2 iki ay içinde Covid-19'a yakalanmamış iseniz ve Hayat Eve Sığar Uygulaması ya da E Nabız üzerinde aşı hakkınız tanımlanmışsa, hiç vakit kaybetmeden aşınızı yaptırın. Ekiplerimiz hazır, koronayı bir kez daha kontrol altına almak için sizlerin aşınızı yaptırarak destek olmanızı bekliyor. Sizde, bize destek olun, aşınızı ertelemeden yaptırın; gerekli durumlarda mutlaka maske kullanımına özen gösterin hem kendinizi hem sevdiklerinizi Covid-19'dan koruyun.”

Anahtar Kelimeler:
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KYK borçlularına müjde!Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KYK borçluları...

13 gündür kayıp çocuktan acı haber geldiSonraki Haber

13 gündür kayıp çocuktan acı haber geldi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!