TERME’DE SELİN ZARARI 500 MİLYON LİRA

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
TERME’DE SELİN ZARARI 500 MİLYON LİRA
Terme’de şiddetli yağış sonrası oluşan selin yaralarını sarma çalışmaları devam ederken Terme Belediye Başkanı Şenol Kul çalışmaları yerinde inceledi. Can kaybı olmamasının en büyük teselli olduğunu belirten Başkan Kul, “500 milyon liralık maddi hasarlar var. İnşallah yaraları elbirliğiyle saracağız” dedi.

Geçtiğimiz Pazar günü Terme ilçesinde öğlen saatlerinde başlayan aşırı sağanak yağışın ardından meydana gelen sel, ilçede su baskınlarına, yol çökmelerine ve yer yer heyelanlara neden olmuştu. Meteorolojiden yapılan yoğun yağış uyarısının ardından sahada hazır olan Terme Belediyesi ekipleri selin olduğu ilk andan itibaren vatandaşların selden etkilenmemeleri için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

DEVLET BÜTÜN İMKÂNLARIYLA TERME’DE

Sel felaketinin ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi, SASKİ, AFAD, DSİ ve diğer kurumlar bölgede çalışmalarına başladı. Kapanan yolların açılması, dere ve kanal yataklarının temizlenmesi, şehir içinde yağmur suyu taşıma hatlarının temizlenmesi çalışmaları devam ederken, sel felaketinin yeniden yaşamaması için alınacak önlemler için de çalışmalar başladı.

“SELİN İLÇEMİZE MALİYETİ YAKLAŞIK 500 MİLYON”

Terme Belediye Başkanı Şenol Kul yaşanan sel felaketi ile ilgili incelemelerini sürdürdüklerini dile getirirken selin yarattığı yıkımın toplam maliyetinin yaklaşık 500 milyon olacağını dile getirdi.  Başkan Kul, “İlçemiz meydana gelen selin yaralarını sarmak için seferber olmuş durumdayız.  Şehir merkezimizde 3 saat süresince ara ara sertleşerek devam eden daha sonrasında da doğu ve güney mahallelerimize yönelen bir yağış yaşandı. İlçe merkezimizde lokal su baskınları yaşadık ama özellikle ilçemizin doğusu ile güney aksında bulunan mahallelerimiz selden fazlasıyla etkilendi. Bir yandan hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor bir yandan da vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için bütün ekiplerimiz sahada gece gündüz çalışıyor. Selin ardından yıkılan yollar, dere ıslahları ve köprüleri de düşündüğümüz de yaklaşık 500 milyon gibi bir maliyetle karşı karşıyayız. Devletimiz sağ olsun bütün imkanları ile ilçemizde selin yarattığı hasarı ortadan kaldırmak için mücadele veriyor. Başta Büyükşehir Belediyemize, DSİ ve AFAD’a çok teşekkür ediyorum” İfadelerine yer verdi.

KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ETKİLERİ

Başkan Şenol Kul, “İlçemizde kısa sürede bu kadar etkili yağışların yaşanmasının temel nedeni küresel ısınmadan kaynaklı deniz suyu sıcaklıklarının aşırı artması. Eskiden daha uzun aralıklarla yaşanan böylesine yağışlar artık neredeyse her yıl yaşamaya başladık. Bizlere düşen görev bu yağışların yarattığı tahribatı görerek, bir daha yaşanmaması için önlem almak. İlçemizin de şanssız olduğu bazı durumlar var bunlardan biri deniz seviyesi kotunun çok düşük olması. Yukarı bölgelerde meydana gelen yağışlar ilçemizin merkez çevresinde bulunan dere yatakları üzerinden denize tahliye oluyor ama bu bölgede kot farkının azlığı nedeniyle geriye basmalar yapıyor. Bu konuda DSİ yetkileri ile istişare halinde çözüm yolları bulma noktasında çalışmalarımız devam ediyor. Bu sel felaketinde en büyük tesellimiz ilçemizde bir can kaybının yaşanmamış olması. Selden kaynaklı vatandaşlarımızın yaşadıkları mağduriyetleri gidermek ve yeniden yaşanmamasını sağlamak yönünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.


Terme Çayı'nın debisi 805 m³ saniyeyi gördüÖnceki Haber

Terme Çayı'nın debisi 805 m³ saniyeyi gö...

Sulama kanalı sorunu tarımı bitirecek!Sonraki Haber

Sulama kanalı sorunu tarımı bitirecek!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!