Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
İYİ TARIM UYGULAMA EĞİTİMİ

İYİ TARIM UYGULAMA EĞİTİMİ

Tarih 03 Temmuz 2017, 14:10 Editör terme vizyon

Terme Ziraat Odası tarafından düzenlenen İyi Tarım Uygulamaları konusunda eğitim toplantısı düzenledi. Toplantıya Termeli üreticiler yoğun ilgi gösterdi.

    Toplantıya katılanlara Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden Ziraat Mühendisleri Aysel Altay, Gülseven Bayraktar ve Abdurrahman Güner tarafından İyi Tarım uygulamaları konusunda ve Sağlık hemşiresi Cihat Özşahin tarafından İlk yardım konularında bilgi verildi. Toplantıya Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, Genel Sekreter Mehmet Öztürk, Tarım Danışmanları ve Termeli üreticiler katıldı.

     Terme Ziraat Odası Başkanlığı, ilçede bu hizmetlerin yaygınlaştırılması ve daha fazla sayıda çiftçinin bu alandaki destek ve teşviklerden yararlanması için 6 Ziraat Mühendisi ile Tarımsal danışmanlık hizmeti vermeye ve çiftçilerin yanında olmaya devam edileceğini belirttiler. Ayrıca Terme Ziraat Odasından alınan bilgiye göre; Terme Ziraat Odası Başkanlığı toplam 384 üreticiden oluşan gruba iyi tarım uygulamaları konusunda hizmet verilmekte. Bu grup içinde 340 fındık üreticisi, 73 çeltik üreticisi, 55 soya üreticisi ve 2 elma üreticisi yer almakta.

   İYİ TARIM, İYİ ÇEVRE

   Ziraat Mühendisi Aysel Altay; “Amacımız çevreye, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen bir tarım şekli. Torak ilacı, toprak tahlili, hastalıklardan arı, dayanıklı, sertifikalı ürünler seçilmeli. Hasatta yine hijyene dikkat edilmeli. Tarım bakanlığımız ayrıca toplum sağlığından da sorumlu, öncelikli olarak insan sağlığına önem veriyor. İyi tarım çevreyi düşünen, çevre dostu bir uygulamadır. İyi tarım iyi çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen, kullanılan ilaç ve gübrelerin kontrollü ve denetimli kullanıldığı ve Güvenli Gıda üretimi esasına dayanan bir üretim şeklidir. Tüketicilerin güvenli ve sağlığa zararsız gıda taleplerinin ön plana çıktığı günümüzde tüketiciler direk tükettikleri tarımsal ürünler başta olmak üzere, satın aldıkları tüm gıda ürünlerinin güvenliğinden emin olmak ister hale gelmiştir Bu bilinçle, gerek doğrudan tarımsal ürünlerin, gerekse işlenmiş gıdaların güvenle üretildiğinin garantisini tüketicilere sunabilmek için iyi tarım kriterlerine uygun gıda üretimi büyük önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

   PAZARA SUNMADAN DENETİM

   İyi tarım uygulamaları kapsamında üretilen ürünler pazara sunulmadan önce pestisit kalıntı analizine tabi tutulmakta diyen Altay; “insan sağlığına zararlı düzeyde kalıntı içermeyen ürünler sertifikalandırılmakta ve daha sonra pazara sunulmaktadır. Bu nedenle iyi tarım kriterlerine uygun üretilen her ürün insanlar tarafından sağlık endişesi duyulmadan güvenli gıda olarak tüketilebilmektedir. Üreticilerimiz açısından da karlı ve verimli bir üretim şekli olarak kabul görmekte ve ilçemizde bu üretim şekli hızla yaygınlaşmaktadır. Ayrıca iyi tarım kriterlerine uygun yapılan üretim Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenmekte ve teşvik edilmektedir. Bakanlık tarafından önümüzdeki yıllarda üretilen tüm ürünlerin iyi tarım kriterlerine uygun olarak üretilmesi için çalışmalar devam etmektedir” dedi.

 

Bu haber 1043 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YAŞAM

Uğur Okulları Ünye Kampüsü Terme Tanıtım Ofisi Açıldı

Uğur Okulları Ünye Kampüsü Terme Tanıtım Ofisi Açıldı 51 yıllık eğitim birikimi ve vizyonunu okul öncesinden üniversiteye uzanan 131 kampüse taşıyan Uğur Okulları’nın Ün...

Minik Ellerden 108 Yaşındaki Con’a Ziyaret

Minik Ellerden 108 Yaşındaki Con’a Ziyaret Yaşlılar Haftası kapsamında Terme’nin en yaşlı kadını unvanına sahip 108 yaşında ki Fatma Con, Zübeyde Hanım Anaoku...

RESMİ İLANLAR

NEDENSE KAPIMIZ ÇALINMIYOR HİÇ11 Nisan 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

VİZYONDAKİ FİLMLER

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım