Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
2017 Samsun Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı Açıldı!

2017 Samsun Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı Açıldı!

Tarih 28 Eylül 2017, 10:19 Editör terme vizyon

Fuar’da tarım sektörüne ilişkin konferansların da verileceğini duyuran Alagöz; “4 gün boyunca fuarımızda, alanında uzman akademisyenler, mühendisler ve sektör temsilcileri bölge için önem arz eden konularda seminerler verecek. Fındık başta olmak üzere hayvancılık, girişimcilik, iyi tarım uygulamaları ve sebzecilik gibi konularda eğitimler verilecek” dedi.

   TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından, 2017 Samsun Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı açıldı. TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış programına, birçok önemli firmanın temsilcileri ve yabancı ülkeden gelen misafirler katıldı.

BAFRA “ONUR KONUĞU”

   Programın açılış konuşmasını yapan TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, “Bu yılki onur konuğumuz Bafra ilçemiz oldu. Biz onur konuklarını hep dışarılarda aradık. Başka şehirler ve ülkelerden kimleri getirebiliriz dedik. Ama bu yıl Bafra onur konuğumuz olarak seçildi. 2. müjde ise geçen yıla nazaran yabancı sayımızda 2 kat artış yaşandı. 220 tane yabancı iş adamını inşallah fuarımızda ağırlayacağız. 3. güzellik ise geçen sene hiç katılmayan ulusal çaplı firmalar bu yıl fuarımıza katılarak, Samsun fuarlarına olan güvenlerini gösterdiler” dedi.

Fuar’da tarım sektörüne ilişkin konferansların da verileceğini duyuran Alagöz; “4 gün boyunca fuarımızda, alanında uzman akademisyenler, mühendisler ve sektör temsilcileri bölge için önem arz eden konularda seminerler verecek. Fındık başta olmak üzere hayvancılık, girişimcilik, iyi tarım uygulamaları ve sebzecilik gibi konularda eğitimler verilecek” dedi.


   Daha sonra konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, “Büyükşehir Belediyesi olarak, Büyükşehir Belediyesi Yasası ile birlikte Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı adı altında daire başkanlığı kurduk. Bu çerçevede kırsaldaki tarıma yatırım yapmak isteyen ve tarımdan geçimini sağlamak isteyenlere her türlü katkı sağlamaya başladık. Kırsaldaki fiziki altyapıyı belirli noktaya getirerek, oradaki köylerdeki göçü engelleyerek, oradaki vatandaşlarımızın tarımla uğraşmasını sağlamaya çalışıyoruz. Başkanımız da bunu çok önemsiyor” diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır’ın ardından sırasıyla CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, AK Parti Samsun Milletvekilleri Orhan Kırcalı ve Hasan Basri Kurt da selamlama konuşması yaptı.

AVRUPA’DA 1. DÜNYADA İSE 8. SIRADADIR.
   Fuarların, ticaretin gelişmesine önemli katkısı olduğunu dile getiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan Özlü, “Tarım insanımızın sağlıklı beslenmesi için çok önemli. Tarım insanoğlunun modası geçmeyen bir üretim faaliyetidir. Ülkemizde 23,8 milyon hektar alanda tarımsal üretim yapıyoruz. Buna çay ve meralarımızı da ilave ettiğimizde bu alan 38,4 milyon hektar alana çıkıyor. Ülkemiz tarımsal hasıla bakımından 158 milyar TL ile Avrupa’da 1. dünyada ise 8. sıradadır. Şükürler olsun ki 4 mevsimin yaşandığı tarımsal açıdan avantajlı bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu sayede 150 adet tarımsal ürünü ekonomik olarak yürütebiliyoruz. 2017 yılı itibariyle toplam sığır varlığımız 14,8 milyona, küçükbaş hayvan varlığımız ise 44,5 milyona ulaşmış, kanatlı sayımız 350 milyon adet, arı kovanımız ise 7,9 milyon adettir. 2016 yılında su üretimimiz 18,5 milyon ton yani 18,5 milyar litredir. Kırmızı et üretimimiz ise 1 milyon 170 bin ton, tavuk üretimimiz ise 1 milyon 879 bin ton olarak gerçekleşmiş. Yumurta üretimimiz de 18,1 milyar adettir” şeklinde konuştu.
   Son olarak konuşma yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, “Bu fuar tam da bizim istediğimiz amaca hizmet eden bir fuar. Edindiğimiz bilgilere göre, şehrimizde her yıl fuara katılım oranları gittikçe artıyor. Bu fuarın ilimize ve ülkemize katkı getirmesini diliyorum” açıklamasında bulundu.

   Programa ayrıca, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, Samsun İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir, iş adamları, oda başkanları ve yurt dışından gelen misafirler katıldı.

 

   Girişin ücretsiz olduğu 3. Samsun Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı, 27 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında 10.00 - 20.00, 1 Ekim 2017 günü ise 10.00 - 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Sabah 10’dan akşam 18.00’e kadar 2 saat ara ile Cumhuriyet Meydanı’ndan da fuar alanına servisler kalkacak.  


Bu haber 1540 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

Terme’de Polis Teşkilatı’nın Yıl Dönümü Kutlandı

Terme’de Polis Teşkilatı’nın Yıl Dönümü Kutlandı Türk Polis Teşkilatı’nın 174. yıl dönümü Terme’de düzenlenen törenle kutlandı.

'HER ALANDA MAKSİMUM KALKINMA!..'

'HER ALANDA MAKSİMUM KALKINMA!..' Cumhur İttifakı Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, 19 Mayıs, Alaçam, Yakakent ve Bafra'da y...

RESMİ İLANLAR

NEDENSE KAPIMIZ ÇALINMIYOR HİÇ11 Nisan 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

VİZYONDAKİ FİLMLER

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım