Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
Terme’de ki Yemek Fabrikaları Tehlikede Mi?

Terme’de ki Yemek Fabrikaları Tehlikede Mi?

Tarih 05 Ağustos 2019, 12:43 Editör

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde alınan karar doğrultusunda Terme Öğretmenevi özel şirketlerin okullara verdiği yemeği kendi bünyesinde üretecek ve dağıtacak. Öğretmenevinin bu girişimi sonrasında ilçedeki yemek fabrikalarına sekte vuracağı tartışılıyor.

Terme Milli Eğitim Müdürlüğü’nün aldığı karara göre, 2019 – 2020 Eğitim Öğretim yılı içerisinde taşımalı eğitim gören öğrenciler için sunulan yemek hizmeti artık Terme Öğretmenevi aracılığıyla sürdürülecek.

Öğretmenevi’nin sektöre atılmasıyla ilçede bulunan Büyük Atlas Yemek Fabrikası ve Tuğra Yemek Fabrikası’nın zora düşerek uzun vadede kapanacağı söylentileri ilçede gündem oldu.

Konuyla ilgili Terme Vizyon Gazetesi muhabiri İsmail Can Çam’ın sorularını yanıtlayan Büyük Atlas Yemek Fabrikası Sahibi Oğuzhan Duran, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullarda verilen yemeklerin özel sektörden alınmasını yemek fabrikalarının yanı sıra Terme ekonomisine de zarar vereceği yönünde değerlendirdi.

“7 Yılda 6 Milyon Liralık Yatırım”

Büyük Atlas Yemek Fabrikası olarak 2012 yılından günümüze hazır yemek, cafe/restaurant, düğün salonu ve inşaat gibi çeşitli sektörlerde Terme’ye ve bölgeye kaliteli hizmet sunduklarını belirten Duran, “Uzun yıllar memleketim Terme’de yaşamayı ve orada iş kurmayı düşünmüştüm. Çok şükür 2012 yılında bu hedefimize ulaştık. Büyük Atlas Yemek Fabrikası olarak Terme’de girdiğimiz iş dünyasında ilçede ve çevre bölgede güzel işler yaptığımızı düşünüyorum. Bunun yanı sıra farklı sektörlerle de ilçeme hizmet etmeyi amaçlamış biri olarak başımızdan geçen bu durum karşısında ne diyeceğimi bilemiyorum. Ekonomik sıkıntılar ülke genelinde kendisini belli ederken Termemizde ise ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Termemize 7 yılda 6 milyon liralık yatırım yapmış bir firmayız. Her geçen gün kötüye giden ilçe ekonomisine karşı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün aldığı karar sonrasında eminim ki Terme’de bulunan 2 adet yemek fabrikası ciddi ekonomik sıkıntılarla karşılaşacak ve akabinde kapanışa gidecektir” diye konuştu.

“Biz En İyisi İçin Mücadele Ettik”

Her geçen gün Terme için çeşitli çalışmalar düşündüklerini ve bir takım projeleri de hayata geçirdiklerini ifade eden Duran, “Büyük Atlas olarak biz en iyisi için mücadele ettik. Ancak şimdi görüyoruz ki bu mücadelemizi bir takım kimseler baltalamak istiyor. Büyük Atlas olarak, Terme olarak buna bir ses çıkarmalıyız. Unutulmamalıdır ki bir şehrin gelişmesi isteniyorsa yatırımcıların önü açılmalıdır, aksine engellenmemelidir” şeklinde konuştu.

Müdür Ersoy: “Beklenilen Yemek Kalitesi Ortaya Çıkmadı”

Konuyla ilgili ilçe gündeminde çeşitli bilgi kirliliğinin olduğunu söyleyen İlçe Milli Eğitim Müdürü Özer Ersoy ise, Terme’de 2011 – 2012 Eğitim Öğretim yılından itibaren sıcak yemek hizmetinin başladığını ancak son 3 yıldır yemek hizmetinin öğretmenevi kanalıyla yapılmasını düşündüklerini ve bu seneki eğitim öğretim yılından itibaren öğretmenevinin yemek hizmetine başlayacağını belirtti.

Terme’de bu işi yapan 2 adet firma olduğunu kaydeden Müdür Ersoy konuşmasına şöyle devam etti:

“3 yıldır taşımalı eğitim gören öğrencilerimize daha iyi yemek hizmeti vermeyi hedefliyoruz. Bu durumu 3 senedir görüşüyoruz. Kurumumuz kararı bu yıl almıştır ancak görüşmelerini 3 yıldır yapıyoruz. Öğretmenevini aktif hale getirerek öğrencilere yemek olanağını sağlamamızdaki sebep ise, firmalarla yapılan şartnamelerde yemek kalitesi için kullanılacak malzemelere kadar her şeyi görüşmemize rağmen beklenilen yemek kalitesi ortaya çıkmadı. Termemizin 2 değerli firmasıyla da hiçbir sorunumuz, problemimiz yoktur. Ancak devletin imkânlarını en iyi şekilde değerlendirmek için yapılan bu çalışmamızda hiçbir art niyet yer almamaktadır.”

Yeni Tesis Bayramdan Sonra Hazır

Alınan karardan artık geri dönüş olmadığını kaydeden İlçe Milli Eğitim Müdürü Özer Ersoy, “Terme Endüstri Meslek Lisesi ek hizmet binasında tesisimiz kuruluyor. Şuan çalışmalar devam ediyor. Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yemek bölümümüz var. Girişimimiz sonrasında öğrenciler bizim tesislerimizde işi de öğrenmiş olacaklar. 1 aşçı, 1 aşçı yardımcısı ve henüz kesinleşmemiş olmakla birlikte gıda mühendisi, diyetisyen, veteriner ya da kimyagerden bir tanesi de ekibe dâhil olacak. Tüm her şeyimizi tamamladık. Bakanlıktan onaylar alındı. Tesis Kurban Bayramı’ndan sonra hazır olacak” diye konuştu.

Oğuzhan Duran’ın Sosyal Medya Hesabından Yaptığı Paylaşım

Büyük Atlas Yemek Fabrikası Sahibi Oğuzhan Duran şahsına ait sosyal medya hesabından konuyla ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

"Büyük Atlas Şirketinden Terme’ye 7 Yılda 6 Milyonluk Yatırım!

2012 yılı Ağustos ayında Terme ilçesinde ilk etapta hazır yemek sektörü ile faaliyete başladığımız Büyük Atlas Şirketinin 8’inci yıldönümüne girmiş bulunmaktayız. 7 yıllık faaliyetimiz süresince hizmet alanımıza hazır yemek sektörü haricinde düğün salonu, inşaat ve cafe/restaurant kollarını da dahil ettik. Hizmet anlayışımızda daima Terme kazansın, Termeli kazansın, bulunduğumuz çevremize faydamız olsun anlayışı ile imkanlarımız ölçüsünün en üst seviyesinde firmamızın ihtiyaçlarını Terme esnafından karşılama, ekonomik döngünün Terme içerisinde kalmasının mücadelesini verdik. Kurmuş olduğumuz ekiplerimizle organizasyon yapımızı en üst seviyeye çıkartarak aynı anda 5000 kişiye hizmet verebilecek kapasiteye ulaştık.

Büyük Atlas Şirketi’ni Terme’nin bir değeri ve markası haline getirdik. 7 yıllık zorlu mücadelemizde Terme ilçemize 6 milyon liralık yatırım yapma imkânı bulduk. Terme dışına bir çivi dahi çakmadık. Çok zorlu ve çok büyük emekler harcayarak, çok kirli oyunlarla mücadele ederek geldiğimiz 8’inci yılımızda, ülkemizin de maruz kaldığı hain ekonomik saldırılardan dolayı hedeflediğimiz yatırımlarda amaçlarımıza ulaşma noktasında krizin de etkisiyle zorlu bir sürece girdik. Yürüdüğümüz yolda doğruluğu, dürüstlüğü, adaleti, hakkı, hukuku her daim kendimize şiar edindik. Verdiğimiz her hizmetin yapabileceğimiz en üst noktada hakkını vermeye çalıştık. Doğruluk ve dürüstlük ilkesinden ayrılmadık. Son dönemlerde yaşadığımız stresler, ekonomik ve devam edebilirlik noktasındaki zorluklarımız şahsımın da onaylamadığı ancak her olay ve her durumlarda, haklı sebeplerle bazen kendimizin de onaylamadığı davranışlarda bulunduk. Ancak hiçbir zaman mücadeleden vazgeçmedik. Kişiler gelip geçici, makamlar gelip geçici ancak Terme’nin değerleri bakidir. Büyük Atlas Şirketi, organizasyon ve hizmet yapısı ile Terme’nin markası ve bir değeridir. Çocuk gibi büyütüp beslediğimiz, Terme’ye kazandırdığımız bu markayı her ne pahasına olursa olsun gözetip kollamak, bu yolda haklı mücadelemizi vermek için kendimizi de yok saymak pahasına mücadelemizi vereceğiz.

Son zamanlarda şahsım ve ticaretimizle ile alakalı çok ciddi karalama kampanyasına maruz kalmaktayız. 7 yılda 6 milyon liralık yatırıma imza atan, 7 yıl boyunca hiçbir olumsuz hal ve davranışlarda bulunmayan Oğuzhan Duran acaba neden son dönemlerde hata yapmaktadır? Herkesin şapkasını önüne koyup düşüneceği bir haldir bu. Kapı arkasında farklı, kapı önünde farklı, yüzümüze farklı, arkamızdan iş çeviren her kesim ve şahıslarla haklı mücadelemizi vermeye devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Bazen akbabaların kimler olduğunu görmek için ölü taklidi yapmak gerek. Bizim kalbimiz, gönlümüz niyetlerimiz halis, Rabbimize güvenimiz tamdır. Kalın sağlıcakla."

Bu haber 1819 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

Terme’de Doğu Türkistan İçin Basın Açıklaması

Terme’de Doğu Türkistan İçin Basın Açıklaması Doğu Türkistan’da yapılan zulümler dolayısıyla Terme Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından basın açıklaması yapı...

Ankara'da Terme Rüzgârı

Ankara'da Terme Rüzgârı Terme Belediyesi, AK Parti “Yerel Yönetimlerde 6. Kadın Şurası” sempozyumu kapsamında Ankara'da gerçekleştirile...

RESMİ İLANLAR

BU İŞLER BÖYLE BAŞKANIM10 Haziran 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım