Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
Balıkçılıkta Uygulanan Para Cezalarına Düzenleme

Balıkçılıkta Uygulanan Para Cezalarına Düzenleme

Tarih 11 Ocak 2020, 12:48 Editör

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Su Ürünleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 1 Ocak 2020'den geçerli olmak üzere Resmi Gazete ‘de yayımlandı. Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, balıkçıların yeni mevzuatlara uygun hareket etmeleri konusunda hassas olmaları gerektiğini ifade etti.

1 Ocak 2020'den geçerli olmak üzere Resmi Gazete ‘de yayımlanan Yönetmelik’e göre, Su Ürünleri Kanunu'na aykırı faaliyetlere yönelik ceza miktarlarında düzenlemeye gidildi. Yeni kanun ile getirilen değişikliklerin en önemlilerinden birinin Ek-4’ üncü maddedeki Balıkçı Gemileri İzleme Sistemi (BAGİS) ile kural ihlallerinin tespit edilmesi olduğunu vurgulayan İl Müdürü Sağlam,12 m. üzerindeki balıkçı teknelerinin BAGİS cihazı ile devamlı olarak izlendiğini, bu sistemle yapılan kural ihlallerinin sistem üzerinden tespit edileceğini ve kontrollerde daha etkin olunacağını belirtti.

Yeni Mevzuatlara Göre Hareket Edilecek

İl Müdürü Sağlam, mevzuata uygun çalışan balıkçılarımızın haklarının korunması ve yasadışı su ürünleri avcılığında caydırıcılığın sağlanması amacıyla getirilen yeni düzenlemelerin etkin bir şekilde uygulanması için; 9 Ocak 2020 tarih ve 31003 sayılı Resmi Gazete ‘de Su Ürünleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin yayımlandığını belirtti. Sağlam, balıkçıların yeni mevzuatlara uygun hareket etmeleri konusunda hassas olmaları gerektiğini belirterek, yeni mevzuatların sektöre ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ettiğini ifade etti.

Sağlam: “Başta balıkçılarımızın ve tüm halkımızın yasaklara uymaları konusunda gerekli hassasiyeti göstermelerini, av yasaklarına uymaksızın avcılık yapanların en yakın İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize bildirilmelerini istiyoruz. Balıklara yaşamları boyunca en az bir kere üreme imkânı verilmesi gerektiğini hatırlatırken, balıkçılarımızın mağduriyet yaşamamaları için getirilen yasak ve düzenlemelere uymalarının önemli olduğunu vurguluyor, balıkçılarımıza bol bereketli bir av sezonu diliyorum” şeklinde konuştu.

Yapılan düzenleme kapsamında uygulanacak bazı cezalar şöyle:

* Türlerin avlanma miktarına aykırı faaliyette bulunan kişilere 5 bin lira.

* Türlerin avlanma miktarına aykırı faaliyette bulunan tam boyu 35 metre dâhil daha büyük olan balıkçı gemilerine 50 bin lira.

* İzinsiz olarak canlı su ürünlerinin yurt içine getirilmesi 1000 adete kadar olanlar için 5 bin lira.

* Endemik veya koruma altındaki türlerin canlı olarak yurt dışına çıkarılması halinde 50 bin lira.

* Balık geçidi yapması gerektiği halde yapmayanlara 250 bin lira.

* Balıkçı barınakları ile barınaklarda bulunan alt ve üst yapıların amaç dışı kullanılması veya kullandırılması halinde 15 bin lira.

* Avcılığa ait güncel kayıtların tutulmaması veya bulundurulmaması halinde 2 bin 500 lira cezai işlem uygulanacaktır.
Bu haber 110 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

Çarşamba ve Terme'de Uyuşturucu Operasyonu

Çarşamba ve Terme'de Uyuşturucu Operasyonu Çarşamba ve Terme ilçelerinde düzenlenen uyuşturucu operasyonlarında 4 şüpheli gözaltına alındı.

Borsa Başkanı FETÖ'den Tutuklandı

Borsa Başkanı FETÖ'den Tutuklandı Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ali Feyzi, FETÖ'ye ‘terör örgütüne maddi destek sağlamak’ iddialarıyla tutuklandı...

RESMİ İLANLAR

200 milyondan fazla çocuk yetersiz besleniyor16 Aralık 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım