Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
TERME’DE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

TERME’DE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

Tarih 20 Eylül 2017, 09:24 Editör terme vizyon

19 Eylül Gaziler Haftası Terme Cumhuriyet Meydanında düzenlenen program ile kutlandı. Program Atatürk anıtına Kaymakamlık Makamı ve Terme Belediyesi’nin çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

19 Eylül Gaziler Haftası Terme Cumhuriyet Meydanında düzenlenen program ile kutlandı. Program Atatürk anıtına Kaymakamlık Makamı ve Terme Belediyesi’nin çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

   Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Jan. Ast. Çavuş Murat Doğan, TBMM tarafından, batılı devletlerin istila hareketine Sakarya Zaferi ile son veren ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'e, 19 Eylül 1921 tarihinde Mareşallik rütbesi ve Gazilik unvanı verildiğini belirtti.

    İçinde hatıra ve tarih yüklü 19 Eylül Gaziler Gününün, milletinin istiklali ve tarihi ile özdeşleşmiş olan kahraman gazilere kutlu olmasını dileyen Jan. Ast. Çavuş Murat Doğan, “Gerçek anlamda bugünlerde hatırladığımız şey bu ülkeye kanlarıyla ve canlarıyla sahip çıkan şehitlerimize, gazilerimize olan minnetimizin anılması kadar buradan çıkardığımız dersle, geleceğe bakarken ülkesi ve milleti uğruna kendini fedaya istekli ve azimli milyonları bulunan bir ülkenin sırtının asla ve asla yere gelmeyeceğidir” dedi.

    BU MİLLET İLELEBET YAŞAYACAK

   Gerçekten bir toplumu millet, toprağı da vatan yapan her zaman onur ve kıvanç duyduğumuz Şehit ve Gazilerimizdir diyen Doğan; “Elbette ki tarih, bağımsızlığı için ölmeyi göze alan uluslara verdiği değeri hiç bir şeye vermemiştir. Bu millette vatanı için ölmeye hazır evlatları var oldukça elbette yaşayacaktır. Bir millet ki, tarihten daha yaşlıdır, bir millet ki, ruhundaki hayat kaynağını geçmişin çok eski devirlerinden alıyor. Bir millet ki ışığını bayrağındaki ay yıldızdan alıyor. Bu milletin nasibi elbet yaşamak ve yaşatmaktır. Gençlerimiz ecdadını tanıdıkça, daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulmakta, tarihini bildikçe geçmişinden ders alan, geleceğin tedbirlerini alan bir nesil olmaktadırlar”.

   FEDAKÂRLIKLARINIZ ASLA UNUTULMAYACAKTIR

   “Bizler hızımızı Atatürk'ten, milli tarihimizden, ruhumuzda sönmez iman ateşinden ve Gazimizin özgürlük meşalesinden alıyoruz. Atatürk ilkelerinin ışığında, devrimlerine sadık, hakkın ve adaletin bekçisi, her olumlu gayretin, her meşru davranışın yanında olarak, eseriniz genç cumhuriyetimizle her zaman huzurunuzdayız. Türklere Anadolunun kapısını açan Alparslanlar, İstanbul’u alarak çağ değiştiren Fatihler, Çanakkale’de “Ben size taarruz etmeyi değil, ben size ölmeyi emrediyorum” diyen Mustafa Kemal’in işaret ettiği istikamette tek dişi kalmış canavarı yenerek Çanakkale geçilmez efsanesini yaratanlar, İnönü’de Atatürk’ün ifade ettiği gibi “Yalnız düşmanı değil, Türk milletinin makus talihini de yenmiş bulunuyorsunuz”, Sakarya’da ise ‘Vatanın her karış toprağı Türk kanıyla sulanmadıkça terk edilemez’ deyişiyle bu emri yerine getirenlerindir. Kore’de ve Kıbrıs’ta harikalar yaratanlar, Bosna’da ve halen bölücü eşkıyaya karşı ülke sınırlarında nöbet tutan kahraman Mehmetçikler, şehitlerin can yoldaşı, Türklüğün simgesi Muharip Gaziler, sizler Türk ulusunun kendisisiniz. Bugünleri görmemizde ve huzur içerisinde yaşamamızda sizlerin payı büyüktür. Vatana hizmetiniz ve fedakârlıklarınız ebediyete kadar asla unutulmayacaktır.

   BU VATAN BÖLÜNMEYECEKTİR

   Gazilerimizin huzurunda millet olarak, toprak olarak, bölünmez bütünlük içinde Türk Devletinin ebediyete kadar varlığı için hep beraber aynı gayreti sarf edeceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki, bu vatan bölünmeyecektir. İstiklal harbinin kahramanlarını, Kore Savaşının ve Kıbrıs mücadelesinin, iç güvenlik gazilerini, şehitlerini saygı, sevgi, rahmet ve minnetle anıyoruz. Milli mücadele mucizesini, Misak-ı Milli ve Kuvay-ı Milli ruhunu yaşatan, özgürlük meşalemizi bugünlere taşıyan, inanç kaynağımız, her zaman onur ve gurur kaynağımız olan Gazilerimizi, vatan sevgisinin ortak kalplerde yaşatıldığı duygu dolu bugünde kutluyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

   Konuşmanın ardından Terme Mehmet Akif Ersoy Lisesi öğrencileri, Biray Topaşlar, Emirhan Bektaşoğlu ve Tuğba Keskin’in şiirlerini okuması ile tören son buldu.

Bu haber 1485 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

EKONOMİ

Terme TSO Pakistanlıları Ağırladı

Terme TSO Pakistanlıları Ağırladı Pakistan’dan Terme’ye gelen Pakistanlı iş adamları ilçede ki yatırım olanaklarını yerinde görmek için Terme Ticaret...

Demir’den Organize Sanayi Vaadi

Demir’den Organize Sanayi Vaadi Cumhur İttifakı AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı eski İskân ve Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir, Te...

RESMİ İLANLAR

NEDENSE KAPIMIZ ÇALINMIYOR HİÇ11 Nisan 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

VİZYONDAKİ FİLMLER

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım