Samsun'da CHP'den laik eğitim sistemine karşı çıkan sözlere tepki eylemi "Milli Eğitim Bakanı görevden alınmalı!"

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Samsun'da CHP'den laik eğitim sistemine karşı çıkan sözlere tepki eylemi "Milli Eğitim Bakanı görevden alınmalı!"
Bütçe görüşmelerinde laik eğitim sistemine karşı olarak 'tarikat ve cemaatlerle protokol yapmaya devam edeceklerini' söyleyen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e Samsun'dan tepki geldi. CHP'liler, "Milli Eğitim Bakanı görevden alınmalı "çağrısı yaptı.

   Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bütçe görüşmelerinde 'tarikat ve cemaatlerle protokol yapmaya devam edeceklerini' söyleyerek laik eğitim sistemine karşı sözler söyledi. CHP Samsun İl Teşkilatı, Atatürk Anıtı'nda eylem yaparak, Bakan Tekin'in görevden alınmasını talep etti. 

   CHP Samsun Milletvekili Opr.Dr. Murat Çan ve partililerin yoğun olarak katıldığı eylemde konuşan CHP İl Başkanı Mehmet Özdağ, "AK Parti Genel Başkanı’nın 'eğitim alanında başarısız olduk' sözleri ile bir itiraf olarak hafızalarımıza kazınan 21 yıllık dönemde, 9 bakan değişmiş, eğitim sistemi yaz boz tahtasına dönmüş, bilerek ve isteyerek siyasallaştırılmış, dinselleştirilmiş ve iktidarın ideolojik hedefleri için araç haline getirilmiştir "dedi. 

İSTİFA VE GÖREVDEN ALMA ÇAĞRISI 

   Özdağ, "Öğrencilere bilimsel ve nitelikli bir eğitim vermekten uzak, ailelerin artan mali yüklerini ve kaygılarını azaltmayı hedeflemeyen,  öğretmenlerini yoksulluk sınırının altında maaşlara reva gören, bir milyonu aşan atanamayan öğretmenlere bir umut vermeyen bu bütçeyi konuşmamız gerekirken, Maalesef Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in gün boyu yapılan bütçeye yönelik eleştirilere vermesi gereken cevapları değil; Türkiye’nin geleceği için çok büyük bir tehlike olan laiklik karşıtı demeçlerini konuşmak zorunda kalıyoruz. Tarikat ve cemaatleri, çocukların dağa çıkmasını engelleyen sivil toplum örgütü olarak gördüğüne ve protokol imzalamaya devam edeceğine yönelik beyanları asla kabul edilemez.

   Kişiye özel bir yasal değişiklik ile rektör olan ve Milli Eğitim Bakanlığının tüm tartışmalı icraatlarının sorumluluğunu taşıyan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’i istifaya davet ediyoruz. Bu çağrının karşılık bulamayacağı ve AKP iktidarında görevden çekilme erdemi gösteren bir bakan olmadığı öngörüsü ile kendisinin atamasını yapan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı sn. Recep Tayyip Erdoğan’a, Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusu ve şerefi üzerine ant içtiği ‘’laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağına’’ yönelik yeminini hatırlatıyor, görevlendirdiği Milli Eğitim Bakanı’nı görevden alması çağrısında bulunuyoruz "ifadelerini kullandı. 


Irak'ın kuzeyinde 6 asker şehit olduÖnceki Haber

Irak'ın kuzeyinde 6 asker şehit oldu

Şenol Kul: "Engelli bireylerin hayatı kolaylaştırılacak"Sonraki Haber

Şenol Kul: "Engelli bireylerin hayatı ko...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!